Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...
Vycvik
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Ako podporiť kontrakcie

Na kontrakcii sa podieľa hlavne hormón zvaný oxytocín. Jeho vylučovanie je možné podporiť psychicky aj fyzicky.

Psychická podpora vylučovaniu oxytocínu

Konfrontácia s podnetmi pripomínajúce mužský princíp
Vylučovanie oxytocínu je citlivé na mužské pachy, ktoré sú žene príjemné. Takisto aj krivky a dotyky mužného tela. Telo partnera, spotené tričko partnera a podobne môžu byť dobrým prostriedkom na rozprúdenie toku oxytocínu.

Konfrontácia s materskými podnetmi
Ak žena svoje zmysly naplní materskými podnetmi, tak je tiež oxytocín vylučovaný. Dotýkať sa detských vecičiek, pohľad na obrázky detí alebo na deti novonarodené v pôrodnici, dotýkať sa a hladkať bruško. Každý materský podnet prispieva k lepšiemu vylučovaniu oxytocínu.

Konfrontácia s príjemnými podnetmi
Ak je spustený pôrod, príjemné pocity môžu podporiť kontrakcie a vylučovanie oxytocínu. Žena sa cíti dobre a nič ju neohrozuje, takže všetky ochranné mechanizmy, ktoré sa spúšťajú pri sebemenšom ohrození, nie sú aktívne.

Fyzická podpora vylučovaniu oxytocínu

Masáž a stimulácia bradaviek
Stimulácia bradaviek je priamym podnetom pre spustenie oxytocínového toku, tak ako tomu bude po pôrode, keď sa dieťa dostane prvýkrát na prsník. Sanie dieťaťa pomáha pri pôrode placenty práve vylúčením dostatočného množstva oxytocínu pri stimulácii bradaviek. Ak potrebujeme podporiť kontrakcie, tak môžeme túto skutočnosť využiť aj v prvej pôrodnej dobe.

Dotyky od partnera
Dotyky od partnera, ak sú pre ženu príjemné, môžu zvýšiť vylučovanie oxytocínu.

Rýchle dýchanie
Rýchle takzvané psie dýchanie má takisto za následok zvýšené vylúčenie oxytocínu.

Vaginálna stimulácia
Sex pred pôrodom prevádzajú niektoré domorodé národy aj pre jeho blahodárny vplyv na vylučovanie oxytocínu stimuláciou vagíny a krčka maternice. Ejakulát muža obsahuje tiež hormón prostaglandin, ktorý sa zúčastňuje na aktivácii svalstva maternice.