...naučte sa učiť krásnym zážitkom priviesť na svet a vychovať dieťa... čítajte viac v článku a pozvánke tu...

Cisársky rez

Operatívny zásah

Cisársky rez je operatívny zásah, kde organizmus zažije traumu, ktorú bude potom riešiť niekoľko dní: zacelenie rany po reze na maternici, zacelenie rany po vonkajšom reze, strata krvi a trauma všetkých dotknutých štruktúr tela ako aj psychika, potrebujú čas na zotavenie.

Priebeh cisárskeho rezu z pohľadu dieťaťa

Počas prvej pôrodnej doby sa dieťa pripravuje na pôrod a dostáva od mamy potrebné látky na zvládnutie pôrodu.
Ak prvá pôrodná doba pri cisárskom reze chýba môže dieťa preciťovať veľmi rýchly a silný prechod z ochranného obalu 9 mesačného tehotenstva do neznámych rúk lekára.

Dieťa prežíva traumu z „ubližovania“ mame cez prerezávania jej tela.

Potom prežíva stratu mamy, ktorá spí a dieťa sa niekto snaží vybrať z jeho dovtedy prirodzeného prostredia bez toho, aby cítilo podporu zo strany mamy.

Tiež dotyky rúk lekára na pokožku dieťaťa, nemusia byť pre dieťa jednoduché, keďže sa ho dovtedy nikto iný nedotýkal. Naopak pri prirodzenom pôrode dieťa prechádza pôrodnou cestou von cez pôrodné cesty a tým si vyskúša prvé dotyky od jeho mamy.

Priebeh cisárskeho rezu z pohľadu mamy

V súčasnosti máme dva možné postupy cisárskeho rezu:

Cisársky rez pri plnej anestézii

Rodička je v plnom bezvedomí niekoľko minút predtým a niekoľko hodín potom ako ide dieťatko z bruška von.
Rodička nepocíti žiadnu pôrodnú bolesť, ale ani dieťatko. Až po pôrode si spolu začnú vytvárať vzťah. Čím skôr a čím intenzívnejšie sa mama dostáva k dieťatku a dieťatko k mame, tým skôr môžu obidvaja pocítiť, že patria k sebe.

Cisársky rez pri epidurálnej analgézii

Epidurálna analgézia má jednu výhodu oproti cisárskemu rezu pri plnej anestézii, že rodička je pri plnom vedomí. „Odstrihutá“ je len bolesť dolnej časti tela, takže operatívny zásah lekára, ktorý je presne taký istý ako pri plnej anestézii, rodička necíti a nevníma. Môže sa sústrediť na prichádzajúce bábätko jeho prejavy, vzhľad, dokonca môže bábätko ísť tesne po pôrode aj na prsník mamy, čo podporuje ich spojenie po pôrode.
Rekonvalescenciu a oddych rodička potrebuje presne tak isto ako pri plnej anestézii.


Cisársky rez je ale v obidvoch prípadoch operácia ako každá iná, ktorá berie silu a spôsobuje, že pozornosť tela je upriamená na hojenie rany, ktorú táto operácia zanechala.

Indikácia cisárskeho rezu

Indikovať cisársky rez by mal výlučne odborník-lekár na to vyškolený. Z pohľadu toho, že ide o operatívny zásah, tak cisársky rez by mal byť poslednou možnosťou a východiskom zo vzniknutej situácie pri pôrode, ktorú nie je možné riešiť inak.

Cisársky rez ako technika pôrodu

Cisársky rez môže byť na prvý pohľad zdanlivo výhodnejšou technikou pôrodu ako prirodzená cesta. Z vyššie napísaného vyplýva, že to je len povrchný zdanlivý pohľad neznalosti pochodov psychiky a tela pri tomto zákroku. Zdanlivá neprítomnosť traumy a bolesti pri cisárskom reze býva tým, čo vplýva na rozhodnutie rodičky podstúpiť tento zákrok ako techniku pôrodu. Je dobré si ale uvedomiť, že trauma dieťaťa, trauma pooperačnej rekonvalescencie vyváži zdanlivú výhodu cisárskeho rezu ako dopredu vybratej techniky pôrodu.