Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Podpora pre pôrodné asistentky

Facebook skupina Prirodzený pôrod
sa snaží získať finančnú podporu pre pôrodné asistentky na účasť na konferencii v Nemecku. Viac informácii nájdete na FB stránke udalosti Prirodzeného pôrodu

Na konferenčný poplatok sa podarilo vyzbierať 540 eur, ktoré boli odoslané PA. Ďalej zbierame na cestu a ubytovanie. Všetkým, ktorý sa zapoja za PA ďakujeme.


Pôrodné asistentky uchádzajúce sa o podporu:
Jmenuji se Jana Růžičková, je mi 29 let, jako porodní asistentka pracuji 2 roky. Studium porodní asistentky jsem ukončila na Masarykově univerzitě v Brně roce 2009. Rok poté jsem pracovala na porodním sále v nemocnici v Boskovicích a nyní pracuji téměř rok ve Fakultní nemocnici v Brně na porodním sále. Jsem aktivní členkou Unie porodních asistentek.

Podpora přirozeného porodu mi bylo vlastní již od začátku studia. V rámci studia jsem také vyjela na 3měsíční stáž k sousedům do Německa a byla jsem nadšená, jak zde péče o těhotné ženy funguje. Nikdo tu ženy nestraší, že jsou nezodpovědné, když rodí doma nebo v porodním domě.
Porod mimo zdravotnická zařízení patří mezi běžnou nabídku alternativního prostředí k porodu - buďto v porodním domě nebo doma. Ženy se také mohou rozhodnout, zda budou během těhotenství chodit k porodní asistence - či k lékaři, nebo třebas k oběma. Vždy záleží na individuálním posouzení zdravotního stavu ženy a její anamnézy a podle toho se žena zařadí do skupiny "nízkorizikové" - může o ni pečovat porodní asistentka nebo "výšerizikové" - je v péči lékaře. Absolvovala jsem zde stáž na oddělení šestinedělí - kde o matku a dítě pečuje pouze porodní asistentka - dětské sestry tu úplně chybí a považuji tento model za zcela správný. Profese porodních asistentek je v Německu plně podporována státem a hrazena ze zdravotního pojištění.

Doprovázím ženy k porodu v porodnici i mimo mou pracovní dobu, masíruji těhotné, plně podporuji a praktikuji co nejdelší bonding po porodu, kontroluji ženy a jejich děti v šestinedělí nebo po ambulantním porodu, poskytuji rady a návštěvní službu při problémech s kojením.

Od července postupně plánuji založit si soukromou praxi porodní asistentky. Nyní spolupracuji s Laďkou Ryšavou - soukromou porodní asistentkou www.mamicentrum.cz. Založila jsem si také blog věnovaný nejen podpoře přirozeného porodu www.uporodnibaby.blogspot.com.

Pokud bych se mohla zúčastnit konference v Německu - plánuji předat
nabyté informace na semináři.

Za podporu všem velmi děkuji!
Zdraví Bc. Jana RůžičkováVolám sa Petra Šeríková, mám 22 rokov a som študentkou Pôrodnej asistencie na Univerzite Palackého v Olomouci. Strednú školu som navštevovala v Žiline – bilingválne slovensko-anglické gymnázium, ktoré som zakončila maturitou a odbornou štátnicou z angličtiny.

Hoci som po ukončení začala študovať Ekológiu a environmentalistiku na Technickej univerzite vo Zvolene, cítila som, že vnútorný hlas ma tiahne inam, tam, kde môžem spojiť starostlivosť o Matku Zem so starostlivosťou o Ženu-Matku.
Je pre mňa neprirodzené, že sa v tejto dobe bavíme o prirodzených pôrodoch, lebo to naznačuje nejakú chybu v systéme. Mal by byť samozrejmou súčasťou nášho života, tak aby sa oň nemuselo bojovať. Ostatne boj nie je prirodzenosťou Ženskosti, my ťaháme prostredníctvom iných nitiek.
Navštíviť túto konferenciu si prajem najmä preto, aby sme aj pomocou vonkajších informácii mohli oživiť informácie ktoré má každá z nás vnútri. Tiež je určite veľmi užitočné vedieť ako si poradiť s hocijakým typom pôrodu v akomkoľvek prostredí, v ktorom napríklad nie vždy sú k dispozícii sterilné pomôcky a infúzie. Je dôležité odovzdať informácie a skúsenosti ďalej, od ženy k žene, od človeka k človeku.
Myslím si, že prvoradé nie je stanoviť miesto pôrodu, ale načúvať prianiam matky a dieťaťa, či už v nemocnici, v dome alebo na kope sena. Nič nie je proti prírode pokiaľ je to uvedomelé prianie ženy-rodičky a jej bábätka.
Toto leto budem na prázdninovej praxi v horskej nemocnici vo Vrchlabí, kde, dúfam, naberiem nové skúsenosti a rozhľady.

Mojím želaním do budúcna je, aby sa príchod nového človiečika na zem stal pôžitkom, a nenahraditeľným zážitkom pre matku, otca, i dieťa.
Ďakujem vám že spoločne podporujeme dobro.
Peťa :-)