Plačem nad stavom detského ihriska

Bývame v širšom centre Martina a už dlhšiu dobu sa pozastavujem nad žalostným stavom detských ihrísk v našom... čítaj diskusiu...
Vycvik
...naučte sa učiť krásnym zážitkom priviesť na svet a vychovať dieťa... čítajte viac v článku a pozvánke tu...

Diskusia "Príprava na pôrod"

 späť do zoznamu tém 

juckaMotuzik ma chlapceka!08.August 2008 20:05
 citovať 

Dufam, ze nic nepokazim, ked vam zjavim, ze Motuzik vcera, t.j. 7.8.2008 o 18.13 hod. porodila krasneho chlapceka Timoteja, 49 cm a 3040 g.
Babetko sa jej podarilo SAMEJ dat na brusko este s tepajucim pupocnikom.... Krasa!
Tak Motuzik, drzte sa a tesime sa s vami!!!
 
  

Patrik:-)08.08.2008 22:19
 citovať 

Gratulujeme. Dúfame, že Motuzik ak bude mať viac času napíše, ako to prebiehalo. Alebo napíše niečo špagátik?

mimaGratulujem a veľa zdravia obidvom12.08.2008 17:13
 citovať motuzikĎakujem :o)12.08.2008 17:31
 citovať 

Ďakujem všetkým za gratulácie.
Od včera sme domka, len ešte sa musím aklimatizovať.
Celú "story" už mám napísanú, len ju ešte musím dostať do PC a potom budete mať všetci a všetky podrobnosti.
Pááá

Patrikuž sa tešíme12.08.2008 21:31
 citovať 

:-)

brodi26gratulujem14.08.2008 12:08
 citovať 

Ahoj, "Motúzik", teším sa na Tvoj príbeh!

PS: a my čakáme

motuzikUž je na "svete" príbeh...14.08.2008 17:14
 citovať 

Tak už je zverejnený náš "nezabudnuteľný pôrod".
Môžte všetci čítať .
Brodi gratulujem a nech všetko ide ako má a koniec je aspoň taký úžasný ako ten u nás .
Pááá

ErikaBalenie naširoko08.01.2009 20:41
 citovať 

V 6 -tom týždni sme s Jakubkom absolvovali sono vyšetrenie kĺbikov .
Lekárka povedala, že kĺbiky sú v poriadku, ale mám vraj baliť na široko a kontrola bude v 4 mesiacoch.
No ak sú kĺbiky v poriadku tak prečo baliť naširoko?
Mne sa zdá, že toto hovorila rutinne každej mamine, išlo to tam ako na bežiacom páse, každých 5min, jedno dieťa a priestor na komunikáciu žiadny.
Naša detská lekárka hovorí, že by som to mala rešpektovať, že to nie je len rutinna, ale že vďaka sono vyšetreniam a baleniu naširoko až do 4 mesiacov už nemávajú deti s poruchami kĺbikov v neskorších mesiacoch a že môžem byť rada, že mám používať len jednu látkovú plienku, pretože majú prípady, že balia aj do troch plienok.
Takže by som bola veľmi rada keby sa tu táto téma rozvinula, pretože balením nie som ani trochu nadšená a pravdupovediac som si myslela, že za tých 10 rokov od kedy som balila staršieho syna už toto postúpilo niekam inam.
Ja zatiaľ Jakuba netrápim látkovou plienkou, len som si nie istá,či si nekoledujem o problémy.

Patrikbalenie & nebalenie09.01.2009 11:14
 citovať 

Erika píše:
Ja zatiaľ Jakuba netrápim látkovou plienkou, len som si nie istá,či si nekoledujem o problémy.


Táto téma patrí do časti medicíny - "pre možnosť problému u jedného dieťaťa, musí dodržiavať reštrikcie 100 ďalších úplne zdravých" Z telesného hľadiska je balenie na širovo v poriadku pre veľké kĺby, ale ako to je so svalmi a podobne už je iné. Reštrikcie majú ale aj dosah na psychiku dieťaťa. Pozrime sa na generáciu 60-tych až 80-tych rokov koľko modelov upätosti, stiahnutia a uzavretia podobne ako pri stiahnutí plienkami medzi nami je. Balenie na široko je jeden z faktorov, ktorý vplýval na vplýva na psychický rozvoj dieťaťa. Každý rodič potom musí sám uvážiť čo je najvhodnešie pre jeho dieťa a aké prostriedky použije, aby jeho fyzický aj psychický vývoj napredoval a nebol prípadne zaťažený zbytočnými modelmi.
Prirodzene sa vyvýjajúce dieťa drží nohy veľkú časť dňa v polohe, ktorá je najlepšia pre vývoj kĺbov. Zároveň si rozvíja aj svaly a nervy v tej oblasti. Balenie na široko je reštrikcia, ktorá je na mieste, ak vidíme, že je potrebné dať dôraz na kĺby, ktoré sa nevyvíjakú tak, ako by mali - svaly potom musia a môžu počkať.
Berte to ako môj laický názor. Ortopéd by asi nesúhlasil. Ale ortopéd sa stará hlavne o kosti a klby a prirodzene nemusí dávať dôraz na iné - je to jeho oblasť.

Bez menaBalenie12.01.2009 08:35
 citovať 


Ako ja môžem vidieť , že je potrebné dať dôraz na kĺby?
Nemám sono.
Môžem si povedať, že ide o intuíciu ak nebalím , ale môže ísť aj o moju pohodlnosť.
Je to ťazké rozhodnút sa, lebo ide o záujem dieťaťa a moje rozhodnutie je závislé aj od môjho možno prehnaného rešpektu voči lekárom, nech už vyplýva z čohokoľvek a to ma tlačí do toho dieťa baliť, ale na druhej strane mi je lúto bábo zviazať a nedovoliť mu pohyb , pretože vidím že aj rozbalenie z obyčajnej pampersky mu robí radosť .
Viem že rozhodnúť sa musím sama, ale potrebujem informácie a skúsenosti iných, no v mojom okolí balili všetci, takže si pripadám dosť nezodpovedne.
Máš klientov, ktorí nebalili? A bábo bolo v pohode ?

ErikaBalenie12.01.2009 08:37
 citovať 

Som sa zabudla prihlásiť

juckaNebalenie12.01.2009 13:02
 citovať 

Ahoj Erika,
v mojom okoli su maminy, ktore nebalili, aj ktore balili, ale len do 3 mesiacov. Ja osobne som nebalila ani raz. Priznam sa, bola snaha syna balit aspon na noc.... no ale, to si mala vidiet, co ten robil po polhodine zabalenia.... Tak som jednoducho vysmarila spod neho tu "bandaz" a nechala dieta, nech si "zije". Spolahla som sa na svoju intuiciu a verila som, ze klbiky su v poriadku. U syna mi asi v 3 tyzdni povedali po sone, ze klbiky su v poriadku, tak som sa tym dalej netrapila. Teraz u dcerky som na sono isla po prvykrat az v 3-mesiacoch, tak som cakala, co bude. Bola som vsak celkom kludna, lebo v 6-tom tyzdni - po kontrole rucne - mi povedali, ze pohmatom vyzera byt vsetko v poriadku. Ju som nebalila takisto vobec a nedavno po tej 3-mesacnej kontrole mi povedali, ze je to ok. Ale - poviem ti, ako to povedia. Takto: "Klbiky su v poriadku, nadalej balte nasiroko do 6-tich mesiacov." A to doslova. Takze si aj tak urobim po svojom.
Mozete nesuhlasit, mozete suhlasit. Kdesi som citala clanok od ortopeda, ze pokial su jadierka orientovane spravne, tak nie je dovod balit nasiroko. Iny ortoped zas povie nieco ine... A tak je to skoro so vsetkym

Bez menaNebalenie12.01.2009 14:36
 citovať 

To si ma Jucka prekvapila, že až do 6 mesiacov hovoria že treba baliť.
Staršieho syna som balila do troch mesiacov a tam robili ešte rontgen a mňa dosť pobúrilo, že v tejto modernejšej dobe je to až do 4 mesiacov - tak to hovoria V Žiari.


ErikaNebalenie12.01.2009 14:39
 citovať 

Tak to som zasa ja

Patrikako vidieť12.01.2009 22:33
 citovať 

Väčšina mojich klinetiek nebalí naširoko. A nie na môj podnet - snažím sa dať info pre a proti a rozhodnutie je na mamine.

Erika či sa vývíjajú klbiky dieťatka môžeš vidieť tak, že sa vývíja celkovo vporiadku. V minime prípadov sa stáva, že bábätko celkovo prospieva a kĺby sa vývíjajú zle. (Tam potom ale môžeme určite nájsť iný najčastejšie psychický problém u rodičiv alebo bábätka z prenatálu alebo pôrodu). Ak bábätko napreduje v psychomotorickom vývine - dvíha nožky nad bedrá vo V postavení, chýtá si kolienka, tak je veľký predpoklad, že sa aj jeho klby vyvíjajú vporiadku. Ak máš ale strach a chceš dopriať dieťatku aj represiu aj slobodu, tak bal na noc.

ErikaSlobodné bábo15.01.2009 21:09
 citovať 

Ďakujem Patrik, takémuto vysvetleniu rozumiem, Jakubkovi doprajem slobodu, v živote si ešte užije dosť zväzovania.


 
  

Moja odpoveď v diskusnej téme "Motuzik ma chlapceka!"


 pridať odpoveď