Plačem nad stavom detského ihriska

Bývame v širšom centre Martina a už dlhšiu dobu sa pozastavujem nad žalostným stavom detských ihrísk v našom... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
V časti Zaujímavé odkazy nájdete stránky, ktoré sme pre vás našli na internete.

Diskusia "Príprava na pôrod"

 späť do zoznamu tém 

ErikaDudlík ano-nie?28.November 2008 18:38
 citovať 

Pozdravujem všetkých diskutujúcich.

Máme doma Jakubka, ktorý bude mať v nedelu 3 týždne .
Chcela by som vedieť aké skúsenosti majú mamimy s dudlíkom.
Jakubko zatiaľ dudlík nemá a kojím ho .
Ale Jakubko zistil veľmi rýchlo čo je dobré a tak ma začína používať ako dudlík.
A tak začínam mať dilemu či ho na dudlík zvyknúť alebo vydržať, ale ako potom riešiť to neefektívne dudlanie mňa ?.
A nenastupuje neskor cmúlanie pastičky a neskor palca?
Takže sa teším na vaše odpovede.
 
  

Patrikdudlík29.11.2008 07:35
 citovať 

Mamin prsník je najlepším dudlíkom, ktorý poskytuje dieťatku výživu aj upokojenie. Je to dudlík, kde mu "chodia" všetky infomácie, ktoré potrebuje. Preto myslím neexistuje neefektívne dudlanie.
Cmúľanie pastičky je normálne vo vývoji dieťatka. Ak dieťa smúľa palec cielene(nie je to len oboznamovanie sa s palcom ako s inými časťami tela), môže to byť známka, že nemá dostatok podnetov z okolia. Alebo aj že ich má veľa - prepodnetovanie.
Ponúkanie dudlíka je podľa mňa len využívanie sacieho reflexu, ktoré samozrejme dieťa "upokojí". Alebo by sa dalo povedať presnejšie zamestná. Je to ale upokojenie a zamestnanie bez toku informácií, ktoré sú pre dieťa hlavne v rannom veku tak dôležité. Dieťa "musí" dudlať. Je to reflexívne správanie.


AdenkaPre a proti29.11.2008 10:05
 citovať 

Ahoj Erika,
ako všetko, aj toto má svoje pre a proti. Ak je to tvoje prvé bábätko, poviem ti, užívaj si, že ho môžeš mať "na sebe" - z akéhokoľvek dôvodu. Ja som prvé tri mesiace mala pocit, že nič iné nerobím, len kojím, ale to mi nevadilo. Okrem tých výhod čo sa týka zdravia, som sa na dcérku nevedela vynadívať a zvuk prisatia mi prišiel ako najkrajší zvuk na svete (teraz má tri roky a najkrajšie je, keď sa vykaká - priority sa menia, ale to je o inom ) Viem, že niekedy treba ísť aj na záchod a umyť sa alebo najesť... Prvé mesiace som s ňou prisatou dokonca aj spávala. Skúšali sme jej dať aj cumlík, ale nevedela ho vôbec sať, stále jej vypadával. Skušali sme to až do jej 3/4 roka, lebo keď mala asi pol roka, mala som pocit že je v noci hore každú polhodinu, a to už bolo náročné Až potom sme pochopili - a teraz pri druhom dieťatku si na to už dávam pozor - že ona vlastne nechcela sať, ale tlačil ju grg. Takže teraz nosíme syna aj polhodinu po papaní, až kým sa poriadne "nedogrgá". Až potom vie kľudne ležkať. On má síce aj cumlík, ale hovorím, pri druhom je to úplne iné - niežeby som ho nechcela mať stále pri sebe resp. na sebe, ale už to nie vždy ide... Čo sa týka prštekov a palčeka - zhrniem pár slovami - cumlík môžeš vyhodiť, ale pršteky nie. Máme v rodine 8-ročné dievčatko, ktoré si doteraz cumle palček (nech už je dôvod akýkoľvek) a už má krivé zúbky, čo sa nie vždy dá napraviť. Keď si teda zvykne na prsty, asi sa ťažšie odnaúča... Skús cumlík len pri zaspávaní, a potom ho synčekovi vytiahnuť. Alebo ho proste uspi na prse a užívaj si to !!!

ErikaDudlíkové variácie29.11.2008 17:26
 citovať 

Adenka, toto je moje druhé dieťa a starší má 11 rokov.
Jakubko dudle statočne , snaží sa dojesť to čo nedojedol v brušku, starší syn mal dudlík od začiatku a dudlíkoval do 2 rokov a odučil sa bez problémov, lebo dudlík spapali rybky v mori
O tom odgrgnutí je to pravda, musí byť odgrgnutý aby pokojne spinkal a ešte musí mať aj prázdne črevko aby sa nespúčal, ale kedže pri staršom synovi som zažila koliky, tak som celá rada, že tieto procedúry si Jakubko vie vybaviť.
Patrik, aké informácie si Jakubko ťahá z mojho dudlíka napríklad?
To či som pokojná, či cítim alebo necitim nejaké emocie a čo ešte?
A vie tie emocie rozlišovať? Alebo ich spoznáva cezo mňa a tak sa im uči?
Je tam aj otázka palca a vykrivených zubov, v tom súhlasím a Adenkou, že dudlík je potom lepšie využiť ako riešiť krivé zuby.
Zasa ak si dieťa cumle palec tak že má z toho problém v školskom veku tak je asi problém vo výchove.
A čo znamená to cumlanie pastičky , resp. v čom je rozdiel kedy cmúla pastičku a kedy palec a príčiny.
Tak ja zasa bežim k malému poskytnúť info a mliečko

Patrikinformácie a dudlanie01.12.2008 20:19
 citovať 

Cez prsník "prechádzajú" myšlienky, emócie, danosti, vzorce správania... Adenka správne poznamenala aj druhú stranu dudlania. Ak ostaneme v informačnej rovine - dieťa potrebuje samozrejme aj informácie mimo prsníka. Podnety od otca, podnety od mamy mimo prsníka, podnety od okolia, podnety od seba(bez mamy a otca). Čím je dieťa staršie tým viac infomácií prichádza mimo prsníka. Niektoré informácie dieťa potrebuje a prsník ich nemôže dodať ani nahradiť. Ak chýbajú, tak je ale prvým, po ktorom dieťa siaha a vyžaduje si ho. UpoKOJENIE - UpoDOJČENIE.
Cez umelý dudlík neprichádza žiadna informácia. Je to z pohľadu informačného toku "stratený" čas.
Z toho vyplýva, že dudlanie-dojčenie cez prsník zvyšuje inteligenčný a emočný kvocient. :flowers.gif'>

juckaTrochu odlahcim (:035:)05.12.2008 22:55
 citovať 

Patrik, ja mam pocit, ze Adelka si to "svoje" odsaje (odje) a prsnik uz viac nechce. Krasne odgrgne a ked ju potom neskor chcem prilozit (si myslim, ze by si snad este dala ), tak odmieta. Niekedy podudle, ale ked jej zacne tiect mliecko, odtiahne sa a nechce. Ale ja tiez chcem mat inteligentne dieta, co odo mna dostava info!

jucka: 03505.12.2008 22:56
 citovať 

to malo byt ze toto:

Patrikinteligencia06.12.2008 00:02
 citovať 

jucka píše:
Ale ja tiez chcem mat inteligentne dieta, co odo mna dostava info!


No ono nemusí ísť o kvantitu. Viacrodičky majú deti na prsníku väčšinou menej. Odpadá tu info pre mamu osobne - robím to dobre?, je už najedené?, nemalo by sať inak?, neviem sa vinadívať, ja som už mama a podobne. Aj toto info je samozrejme potrebné, ale potom sa ten čas na prsníku predlžuje.
A ešte každé dieťa je iné. Niektoré potrebuje viac infa z prsníka a iné viac od otca napr.

ErikaKojenie12.12.2008 14:29
 citovať 


Takže teda ak kojím, tak mám načo myslieť? Alebo nemyslieť. Alebo si mám opakovať slovíčka z angličtiny ?

Ináč sestričky na novorodeneckom na Štiavnici mi hovorili, že kojiť viac ako 15 min. je zbytočné. No mali by byť profíčky, ale mne prax ukazuje niečo iné
Jakubko najprv 15-20 min.ťahá, potom prídu na rad črevká, takže si pomáha dudlaním aby vytlačil čo v nich má , potom samozrejme treba dieťa prebaliť, ale pritom niečo vygrcne, v lepšom prípade odgrgne, v horšom dostane štikútku, prebudí sa a chce papať znova, takže kojenie sa takto predĺži aj na hodinu, v noci aj hodinu a pol.
Kde je tu miesto na to aby kojenie predlžovali, alebo skracovali moje myšlienky?V noci kojenie ovplyvňuje aj to,že dieťa zadrieme, a o hodinu kojím znova.

Patrikna čo myslieť, ako dlho16.12.2008 21:03
 citovať 

Na čo myslieť? Pre mamu a dieťa je kojenie aj intímna záležitosť. Takže myslieť alebo nemyslieť asi podobne ako pri sexe. Nepopzerať pri kojení telku ani neopakovať slovíčka.

Každé dieťa pije svoj čas. Niektoré vysaje prsník za 10 min a inému to trvá hodinu. Možno platí menšie deti dlhšie ako väčšie. Ale môže hrať rolu aj svalový tonus. Hypotonícké dlhšie ako hypertonické.
Hovoriť o čase pri kojení patrí do obdobia pred 20-timi rokmi. Celkom sa čudujem, že práve v Štiavnici niečo také tvrdia. Dieťa by malo väčšinou vysať celý prsník z rôznych dosť podstatných dôvodov. To je jediná podmienka, ktorá by mala platiť pre čas kojenia. Pozri časť dojčenie na stránke.

ErikaKojenie II17.12.2008 09:55
 citovať 

Detská lekárka ma na poradni prekvapila konštatovaním, že kojené deti majú väčšie problémy s vytlačením stolice ako deti na umelej strave. Trápi sa pri tom aj Jakubko.
je pri tom veľmi sústredený , ale je to vždy dlhý proces a postupne aj bolestivý podľa toho ako sa stupňuje intenzita vzdychov ktoré postupne prechádzajú do nahnevaného a hlasného plaču.
Ak sa tento proces nepodarí uspokojivo zavŕšiť tak je potom celé spinkanie rozhádzané a uvzdychané.
lekárka hovorí, že je to z dôvodu, že materské mlieko detský organizmus maximálne využíva a len ťažko uvolňuje niečo z neho .
Som si vždy myslela, že deti na umelej strave majú väčšie problémy s vyprázdnením sa.
Čo môžem urobiť ja aby som to Kubkovi ulahčila? Masírujem mu bruško, cvičím s možičkami, nechávam ho kopať nožičkami, pijem feniklový čaj a rozumne sa stravujem.jucka???17.12.2008 18:06
 citovať 

Mila Erika, viem, ze chces, aby sa tvoj syncek co najmenej trapil, resp. netrapil pri vyprazdnovani. To je snom asi kazdej maminy. To, co pre to robis, je krasne!!! Ber to tak, ze kazde dieta je ine, niekto sa vyprazdni hned niekolkokrat za den, ine dietatko raz za 10 dni. Obidve varianty su v absolutnom poriadku. Asi sa zbytocne nestresuj a rob tak, ako to vnutorne citis. Tvrdenie tvojej lekarky ber jednym uchom dnu a druhym von. Niekedy sa veeelmi pozastavujem nad tym, co lekari dokazu vypustit z ust, bohuzial. Dalej - mas pocit, ze kojis kazdu hodinu. Dietatu treba dat vtedy, ked si pyta, nie podla nejakych starych pravidiel, ktore platili kedysi. Nepoznam ziadne dieta, ktore vydrzi bez kojenia 3 hodiny a dlhsie. Ja som svojho syna kojila asi kazdu 1,5 hod. a bolo to v absolutnom poriadku. Co sa tyka casu sania dietatka - mne syncek sal 15 minut a takmer vzdy zaspal na prsniku. polozila som ho, zobudil sa, grgol, chvilu sme sa nosili a zasa papal. A takto stale dookola. A brala som to ako fakt, ze to tak je a netrapila som sa, ze este neubehlo tolko a tolko casu. Tvoj syncek je este dost malicky, neboj, cas aj spinkanie sa upravia, nebude to takto vecne.
A este ma napada - neprebaluj ho hned.... nechaj mu cas, nech sa mu to trosku \"utrasie\" a prebal az potom. Nasa Adelka tiez zvykla mat stikutku, tak som prebalovanie riesila neskor a obe sme boli spokojne.
Ak chces mat istotu ohladom dojcenia, skus sa obratit na niektoru poradkynu dojcenia v tvojom okoli. Urcite ti rada poradi.

Patrik, ze sestry na novorodeneckom hovorili o 15-tich minutach - podla mna kvoli bradavkam - aby si postupne zvykli. Ja som aj pri Adelke davala na toto pozor, aby som nemala nejake trhlinky, lebo - hoci aj dietatko je prisate spravne - predsa len je to taka ina \"zataz\" na bradavku ako ked sa uz dojcenie rozbehne a stane sa z neho samozrejmost. A nevyhla som sa jednej malinkej este v porodnici, ale nastastie som to zazehnala v pociatocnom stadiu a nebol problem.

Drzim palce pri mlieckovani

Patrik15 min.17.12.2008 19:13
 citovať 

jucka píše:
Patrik, ze sestry na novorodeneckom hovorili o 15-tich minutach - podla mna kvoli bradavkam - aby si postupne zvykli.


Erika píše:

Ináč sestričky na novorodeneckom na Štiavnici mi hovorili, že kojiť viac ako 15 min. je zbytočné.


Jasné ja tomu vpodstate rozumiem, ale mamina by si nemala zapamätať, že viac ako 15 min je zbytočné. Mala by si zapamätať, že záťaž postupne zvyšovať.Patriktlačenie17.12.2008 19:29
 citovať 

Erika píše:
Detská lekárka ma na poradni prekvapila konštatovaním, že kojené deti majú väčšie problémy s vytlačením stolice ako deti na umelej strave.
lekárka hovorí, že je to z dôvodu, že materské mlieko detský organizmus maximálne využíva a len ťažko uvolňuje niečo z neho .Erika, to je akoby sme povedali, že prirodzená strava prejde trávením ťažšie ako neprirodzená. Táto interpretácia bolestí bruška je miere povedané mylná. Pre vyprázdnenie nie je nič lepšie ako prirodzená strava mamy.

Tých príčin bolestí bruška môže byť viacero. Od súvisloti s rýchlym odstrihnutím pupočnej šnúry (výskum Terenc Dowling-a a jeho manželky) po prežívanie mamy (nespracované-nestrávené emócie z pôrodu a popôrodného obdobia). Umožniť dieťatku sa s tým vysporiadať cez tlačenie je to najlepšie, čo pre neho môžeme urobiť. Ono ak sa tak nestane, môže tlačiť potom neskôr v živote, kde to už je o dosť ťažšie. Erika tu vidíš, že nie všetko čo sa nám javí ako nepríjmené musí byť zlé.


petralen par poznamok02.01.2009 19:41
 citovať 

jucka píše:
Patrik, ja mam pocit, ze Adelka si to "svoje" odsaje (odje) a prsnik uz viac nechce. Krasne odgrgne a ked ju potom neskor chcem prilozit (si myslim, ze by si snad este dala ), tak odmieta. Niekedy podudle, ale ked jej zacne tiect mliecko, odtiahne sa a nechce. Ale ja tiez chcem mat inteligentne dieta, co odo mna dostava info!


jucka,ahoj, som sa pousmiala, ked som to citala, lebo nas jonas to robieva podobne, u šimona som to nespoznala..považujem si to, že aký šikovný, ako si vie povedať, čo potrebuje..a nenechá si prsník napchať(napríklad na utíšenie,uspanie)..keď nechce, tak nechce

sú to inteligentné deti, čo? alebo to možno budú nejaké tajné štiavnické metódy, ktoré sa tam naše detváky naučili

Patrik píše:
jucka píše:
Patrik, ze sestry na novorodeneckom hovorili o 15-tich minutach - podla mna kvoli bradavkam - aby si postupne zvykli.


Erika píše:

Ináč sestričky na novorodeneckom na Štiavnici mi hovorili, že kojiť viac ako 15 min. je zbytočné.


Jasné ja tomu vpodstate rozumiem, ale mamina by si nemala zapamätať, že viac ako 15 min je zbytočné. Mala by si zapamätať, že záťaž postupne zvyšovať.ja som to upozornenie o 15 minutách tiež chápala ako prevenciu pred trhlinkami, ale bola som na možné trhlinky -ktorým som sa pri mojom dlhšom kojení=dudlíkovaní nevyhla-vyzbrojená, kedže mi dosť vyhovovalo nechať malého s malými prestávkami, ale takmer konštantne cuckať .

skôr ma práve v tzv pokrokovej štiavnici prekvapilo, že tam sestičky, ináč milé a ochotné žienky často detičky vážili pred aj po kojení, mnohé maminy sa tým dosť stresovali a keďže to bola v tom čase, kedy som tam bola-sept 2008-pomerne častá praktika, veľmi ma to práve v tejto pôrodnici prekvapilo. takisto tam dosť často mamy odsávali mlieko a bábätko dokrmovali fĺaškou..
hm, možno sa tam akurát zišli maminy, čo mali práve také problémy, neviem, možno to ozaj bola len výnimka..je pravda, že som sa na to nikoho zvlášť nepýtala

juckapetka & stiavnica04.01.2009 11:11
 citovať 

no ahoj moja, som rada, ze si opat zavitala do diskusie.
Co sa tyka stiavnickej porodnice - podla mna to je tam tak, ze mamina, ktora si povie, ze co chce, resp. nechce - tej v pohode vyhoveju a ostatne maminy, co nie su az tak informovane (prip. vobec) - tym sa vsetko podava ako inde. Bohuzial, tot moje zistenie po druhom porode. :-( Ja som napr. odmietla kupanie, ze si ju okupem sama na izbe v kybliku, sestry boli spokojne (akurat nepoznali kyblik a pytali sa, ze co to je) a nemali problem mi vyhoviet. Ja som Adelku samozrejme nekupala, iba prvy raz... prislo mi dost zbytocne miagat cistucke dieta kazdy den vo vode. Ale to je uz o skusenosti, informovanosti a pod...
Inak - presne ako pises - ani Adelka si neda prsnik na zaspanie... Matko zaspaval s nim a ona sa napapka a doslova si vynuti, nech ju polozim a tak zaspi. Akurat potrebuje citit moju pritomnost, tak som pri nej a drzim ju za rucku. Malokedy sa chce nosit pri uspavani, aj ked je pravda, ze v poslednej dobe to ma rada
No co, co dieta, to ina osobnost!

ErikaPästička06.02.2009 20:59
 citovať 

S Jakubkom sme sa dopracovali k 13 týždňom a ak som pred 10 -timi týždňami riešila dilemu či dávať dudlík, alebo nedávať, tak Jakubko si jednoznačne povedal, že dudlík nechce a basta. Ale teraz si začal dosť často cmúlat pästičku. A tiež dosť slintá, tak ma napadlo, že či nezačína cíiť zúbky.Ale ešte je asi na zúbky skoro, nie?
A tiež by ma zaujúmalo, prečo majú teraz detičky také komplikované spanie. Staršie generácie mamín 20 30 rokov dozadu väčšinou hovoria, že dieťa nakrmili, prebalili a bábo položili, to si trochu pomrnkalo a spalo.A teraz sa mi zdá, že detičky väčšinou len málo spinkajú. Aj podla Jakuba keď to pozorujem - akoby sa bál spať že by o niečo prišiel, aj je unavený, ale si zdriemne cez deň 10 až 20 min. a zasa pozoruje.
Keď tak čítam že deti do pol roka spia asi tak 16 18 hod. denne tak teda neviem ktoré, lebo kojené deti toľko nespia. Asi len tie ktoré sú na umelých mliekach.
Čo to umelé mlieko obsahuje, že deti po nich viac spia?
A ešte pozorujem. že Jakub nemá veľmi rád polohu tvárou ku mne ale radšej sa nosí tvárou dopredu.
Ale potom nosenie v manduke je komplikované a dosť protestuje. Píše sa, že deti preferujú polohu tvárou k mame, ale aj starší syn uprednostňoval nosenie na ruke tvárou dopredu.Tak ako to je ?


Patrikpreferuje08.02.2009 11:05
 citovať 

Ahoj Erika, deti potrebujú podnety. To čo bolo pred desiatkami rokov už dávno neplatí. Deti akoby vedia, že sa rodia do informačnej spoločnosti. Podľa toho sa aj správajú, pri prvom poznávaní sveta. Z tváre mamy sa dá toho veľa vyčítať, ale oveľa viac sa dá vyčítať z tvár ostatných, ak ich môže dieťa pozorovať.
Nespanie myslím súvisí s tým istým. Deti na umelej výžive môžu byť viac zaťažené trávením, tak sa obzerajú až po malom odpočinku.

 
  

Moja odpoveď v diskusnej téme "Dudlík ano-nie?"


 pridať odpoveď