Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Rola a úloha matky

Sledovanie plaču


Každá potreba má svoj presne definovaný zvuk-krik(plač)-prejav, ktorý je možné diferencovať. V prvých týždňoch je možné sa naučiť a vypozorovať všetky druhy plaču dieťaťa. Dieťa plače inak ak je hladné, smädné, mokré, niečo ho bolí. Všetky tieto druhy plaču je možné utíšiť naplnením potreby alebo zmenou pozornosti. Existuje ale aj plač, ktorý môžeme nazvať "čistenie emočného stresu z pôrodu". Tento druh plaču nie je možné utíšiť - musí len sám odznieť, pričom môže trvať od niekoľkých minút po pár hodín, hlavne v prvýh týždňoch po narodení.

Podnety, ktoré potrebuje dieťa pre svoj vývin


Najviac podnetov dostáva dieťa od svojej mamy cez dojčenie. Pozri Obdobie dojčenia.
Prvý mesiac je pre mamu jeden z najnáročnejších mesiacov, keďže sa potrebuje vysporiadať s pôrodom a toľkými zmenami, ktoré po narodení dieťaťa prežíva. Na druhej strane dieťa je v tomto období najviac otvorené podnetom od okolia a to hlavne od svojich rodičov. Pri dojčení je veľmi dôležité naladenie a myšlienky mamy. Tých niekoľko minút dojčenia je často pre mamu obdobie, kde si môže sadnúť a zastaviť sa. Za normálnych okolností v živote by si v takomto období asi začala triediť myšlienky alebo oddychovať. V prvom mesiaci po narodení dieťatka ale ono potrebuje čím väčšiu pozornosť, ktorú mama môže zabezpečiť pripravenosťou a uvedomením silného spojenia, ktoré sa vytvorilo pri pôrode a neskôr posilňuje pri dojčení cez sanie a prijímanie mlieka.

Ak nie je možné dojčiť, dieťa potrebuje oveľa viac pozornosti cez prihováranie, spievanie a objatia. Dotyky spolu so slovami alebo piesňami rozvíjajú spojenie medzi mamou a dieťaťom podobne ako je tomu pri dojčení.

V prvom mesiaci sa dieťa od mamy učí a poznáva témy jemnosti, lásky, citov a emotivity. Dieťa je úplne odkázané na vnútornú oporu týchto pocitov, ktoré mu pomáhajú sa vysporiadať s úskaliami a zaradením sa do života.