...naučte sa učiť krásnym zážitkom priviesť na svet a vychovať dieťa... čítajte viac v článku a pozvánke tu...

Tesne po pôrode

Dieťa

K dieťatku by sme mali tesne po pôrode pristupovať presne tak isto, ako k nemu budeme pristupovať neskôr. S trpezlivosťou a ohľadom.
Novorodenec potrebuje dostatok nehy a podpory. Potrebuje cítiť mamu a najlepšie aj otca pri svojom príchode na svet. Nemal by mamu opúšťať ani na sekundu. Spojenie, ktoré sa tesne po pôrode vytvára medzi ním a mamou bude obidvoch sprevádzať väčšinu ďalšieho života.
U novorodenca by sme mali rešpektovať, že prežil 9 mesiacov v inom prostredí a v inej polohe ako tomu bude po pôrode. Veľké zmeny a otvorená poloha tela (opak prenatálnej polohe) nie sú pre dieťatko príjemné, ba dokonca môžu neskôr spôsobovať problémy.

Päť a desať minút po narodení sa robí „Apgarovej test“

Virginia Apgar vyvinula v roku 1952 bodový systém pre novorodencov. Detský lekár posudzuje päť dôležitých aspektov. Názov „APGAR“ vychádza zo začiatočných písmen piatich nemeckých slov:
A = Atmung (dýchanie), P = Puls (pulz, tep) , G = Grundtonus (svalové napätie), A = Aussehen -Hautfarbe (výzor, vzhľad, farba pleti), R = Reflexauslösbarkeit (spúšťanie reflexov)

Plač

Už dlhé desaťročia koluje mýtus, že dieťa po pôrode musí plakať a kričať. Tento mýtus vyvracajú prirodzené pôrody, kedy dieťa neprežíva takú silnú traumu, ktorá často spôsobuje tlak na plač a krik. Plač dieťaťa má vždy jasne definovanú príčinu aj keď jej dešifrovanie bude rodičom trvať ešte niekoľko dní a týždňov. Pozri Plač.

Trauma

Trauma po pôrode priamo súvisí s množstvom zmien, ktorým je dieťa vystavované.
Ak bolo v tme 9 mesiacov, tak problematické je prílišné svetlo.
Ak plodový obal je bez baktérie, tak by malo ísť dieťa čím skôr po pôrode na bruško mamy, aby malo kontakt s príbuznými baktériami.
Ak malo v brušku 37 stupňovú teplotu, tak bruško mamy je tým najlepším zmierňovačom teplotných zmien. Odnášať dieťa do inkubátora na zakzvané vyhriatie, znamená len ďalšie zmeny teploty. Počas prevozu 25, potom v inkubátore 37, ďalej pri prenose 25.
Ak počulo dieťa tlmené zvuky v brušku, tak po pôrode môže byť výrazne problematické hlasné rozhovory alebo iné pre dieťa neprimerané zvuky.
Ak nastane odstrihnutie pupočnej šnúry skôr ako dieťa začne dýchať a ona dopulzuje, tak býva problematický prechod na pľúcne dýchanie, čo neskôr spôsobuje mnohé problémy práve spojené s dýchacou sústavou.


ChoreDieta.sk