Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Kedy a ako začať

Obdobie okolo 6. mesiaca by malo byť obdobím, kde rodičia zvýšia svoju pozornosť smerom k rozhodnutiu začať prikrmovať dieťa.
Každé dieťa je iné a jedinečné. Vnímavejšie, rýchlejšie vyvýjajúce sa deti budú už v 5. mesiaci pokukovať po kuchyni a jedle rodičov a na druhej strane budú deti, ktoré potrebujú niekoľko týždňov s prikrmovaním počkať. Takisto sa nič nestane ak s prikrmovaním začneme od 8. mesiaca.

Dieťa by sa malo najprv zoznámiť s prostredím kde bude jesť, neskôr s prostriedkami na jedenie a nakoniec miesto aj prostriedky začať používať. Je dobré postupne dieťa zvykať na miesto, kde bude najčastejšie prikrmované. Dobrá je detská stolička pri stole pri jedení rodičov. Niekedy tam dieťa vydrží niekoľko sekúnd, inokedy to môžu byť minúty. Malo by mať možnosť vyskúšať si svoj príbor, tanierik, misku, hrnček a podobne, ktoré sa podobajú tým rodičovským a neskôr budú slúžiť na prikrmovanie. Modely správania si dieťa takto osvojuje a v pravý čas použije. A zase tu platí veta : zapôsobenie použitých prostriedkov vo výchove dieťaťa budeme mať možnosť ako rodičia vidieť až naše dieťa bude mať svoje deti. Takže trpezlivosť pri privykaní na nové veci ohľadom stravy a použitých prostriedkov je na mieste.

Postupné prikrmovanie

V každom mesiaci pridať :
Prvý mesiac prikrmovania : prepasírovaná zelenina (vynechať takú ktorá môže spôsobovať nafukovanie), prípadne prepasírované ovocie
Druhý mesiac prikrmovania : polievky so žĺtkom
Tretí mesiac prikrmovania : vývary z bieleho mäsa
Štvrtý mesiac prikrmovania : bezlepkové obilniny (pohánka, pšeno, ryža, amarant), zelenina ktorá môže spôsobovať nafukovanie (strukoviny, karfiol)
Piaty mesiac prikrmovania : biely jogurt (vylúčiť nízkotučný a s dlhou dobou spotreby)
Šiesty mesiac prikrmovania : tmavé mäso, bylinkové korenie (majoránka, fenykel, rasca)
Siedmy mesiac prikrmovania : jemne začíname používať soľ, cukor (najlepšie začať fruktózou)
Osmy mesiac prikrmovania : obilniny obsahujúce lepok (začať ovsom a neskôr prejsť na ostatné)
Deviaty mesiac prikrmovania : mliečne výrobky (najlepšie zakysnuté kontrolované bio kontrolou)
Desiaty mesiac prikrmovania : bez obmedzenia