Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Prejavy bábätka

Bolesť bruška

Niekedy sa u dojčaťa objavujú bolesti brucha, ktoré prejavuje dieťa plačom a priťahovaním nožičiek k brušku. Môže ísť o dva druhy bolesti. Jedna je z jedla, ktoré zjedla mama. Najčastejšie potravin, ktoré spôsobujú nafukovanie alebo ak mama pridala do stravy naraz rôznorodých jedál, ktoré predtým nejedla.
V druhom prípade ide o bolesť spôsobenú problémami pri pôrode. Najčastejšie skoré odstrihnutie pupočnej šnúry, ktoré dieťa môže riešiť po pôrode ešte niekoľko rokov prejavujúcou sa bolesťou.
V prvom prípade pomôže masáž bruška a zmena stravy. V druhom prípade bolesť musí len sama odoznieť, ak sa dieťatko na úrovni bolesti z minulosti upokojí.

Stolica

Stolica dieťatka je pri dojčení zlato-žltá obsahujúca biele zrnká solí a tukov. Na vzduchu rýchlo zelenie. Vychádzajúca zelená stolica môže byť známkou, že dieťa nevypije mlieko z „celého“ prsníka. V zadnej časti prsníka sa nachádza mlieko viac bohaté na tuky. Hustejšie a výdatnejšie mlieko, ktoré spôsobuje zlaté zafarbenie.
Niekedy sa stáva, že je dieťa nervóznejšie, keď má prejsť na satie hustejšieho mlieka z prsníka a tým ho mama preloží na druhý prsník, alebo dáva z prsníka preč so snahou u upokojenie. Dieťatku sa ale týmto nedostane hustejšie mlieko, čo môže znamenať zelené zafarbenie stolice a nedostatočnú výživu bábätka (okrem stolice je ďalší prejav nedostatočné priberanie).
Ak je dieťa emotívnejšie alebo malo pôrodnú váhu pod 2500g, tak to môže znamenať vyššiu pravdepodobnosť prejavu nervozity pri prechode k hustejšiemu mliečku. Mama môže dieťatku pomôcť svojou trpezlivosťou alebo prvotným stlačením prsníka, čo spôsobí výtlak hustejšieho mlieka a rozbeh sania.