Vycvik
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Ako dojčiť

Mama dieťa stimuluje

Pred rozbehnutím sacieho reflexu mama stimuluje hľadací reflex tým, že priloží bradavku na líce a ústa dieťatka. Spätná väzba dieťatka je naširoko otvorené ústa pripravené na uchopenie bradavky.
Mama by sa ale nemala dieťaťa dotýkať na tvári rukami, kde by dieťa mohlo byť stimulované a otáčať sa za dotykom, čím by mohlo stratiť kontakt s prsníkom.
Ak je treba podoprieť dieťa alebo mu pomôcť, tak by sa mama mala dotýkať dieťatka na jeho brušku alebo chrbátiku, prípadne pomôcť uchopením a podopretím prsníka. Ak je potrebné pomôcť dieťatku podržaním prsníka, je dobré to robiť celým objemom ruky alebo úchopom palca a ukazováka.

Dieťa pije z prsníka nie z bradavky

Mama by mala ponúknuť dieťatku prsník tak, aby uchopilo celý prsník. Aby sa dieťatko prisalo tak, že má celú bradavku a časť dvorca v puse a to hlavne jeho dolnú časť.
Mama prikladá dieťa k prsníku, nie prsník k dieťaťu. Zaručí to správne prisatie a zaujatie polohy, kde si dieťatko samo nájde ten správny uhol.
Pri saní je možné sledovať jemné pohyby uší a spánkov dieťatka.

Dieťa najlepšie uchopí prsník v kľude

Pri plači a kriku je jazyk dieťaťa napnutý do hora a dozadu, čím je sťažené uchopenie prsníka a nie je možné dotknúť sa bradavkou citlivého sacieho bodu na rozhraní mäkkého a tvrdého podnebia, ktorý rozbieha sací reflex.
Pre priloženie dieťatka je dobré dieťa utíšiť alebo jemným pohybom bradavky cez ústa a tvár stimulovať a až po utíšení dieťa na prsník priložiť.