Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

Stránka prináša najkrajší zážitok v prehliadači Mozilla Firefox pri minimálnom rozlíšení 1024x780.

Stlačte F11 pre zobrazenie na celú obrazovku.

Ako dojčiť

Mama dieťa stimuluje

Pred rozbehnutím sacieho reflexu mama stimuluje hľadací reflex tým, že priloží bradavku na líce a ústa dieťatka. Spätná väzba dieťatka je naširoko otvorené ústa pripravené na uchopenie bradavky.
Mama by sa ale nemala dieťaťa dotýkať na tvári rukami, kde by dieťa mohlo byť stimulované a otáčať sa za dotykom, čím by mohlo stratiť kontakt s prsníkom.
Ak je treba podoprieť dieťa alebo mu pomôcť, tak by sa mama mala dotýkať dieťatka na jeho brušku alebo chrbátiku, prípadne pomôcť uchopením a podopretím prsníka. Ak je potrebné pomôcť dieťatku podržaním prsníka, je dobré to robiť celým objemom ruky alebo úchopom palca a ukazováka.

Dieťa pije z prsníka nie z bradavky

Mama by mala ponúknuť dieťatku prsník tak, aby uchopilo celý prsník. Aby sa dieťatko prisalo tak, že má celú bradavku a časť dvorca v puse a to hlavne jeho dolnú časť.
Mama prikladá dieťa k prsníku, nie prsník k dieťaťu. Zaručí to správne prisatie a zaujatie polohy, kde si dieťatko samo nájde ten správny uhol.
Pri saní je možné sledovať jemné pohyby uší a spánkov dieťatka.

Dieťa najlepšie uchopí prsník v kľude

Pri plači a kriku je jazyk dieťaťa napnutý do hora a dozadu, čím je sťažené uchopenie prsníka a nie je možné dotknúť sa bradavkou citlivého sacieho bodu na rozhraní mäkkého a tvrdého podnebia, ktorý rozbieha sací reflex.
Pre priloženie dieťatka je dobré dieťa utíšiť alebo jemným pohybom bradavky cez ústa a tvár stimulovať a až po utíšení dieťa na prsník priložiť.