Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...
Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Výhody dojčenia pre dieťa

Fyzická ochrana

Dieťa prichádza z chráneného prostredia bruška mamy, kde na v plodovej vode nenachádzala žiadna baktéria alebo iný choroboplodný organizmus do prostredia plného nástrah či už makroskopického alebo mikroskopického charakteru. Prvé mlieko zvané kolostrum už v prvých minútach môže chrániť dieťa pred týmito nástrahami. Mlieko v ďalších dňoch, týždňoch a mesiacoch dojčenia prispieva k prispôsobeniu dieťatka na životu vonku.

Všetko čo dieťatko potrebuje

Materské mlieko dodáva dieťatku presne takú vyváženú stravu, ktorú dieťatko potrebuje. Mamine mlieko je výsledkom jej psychického a fyzického stavu a prostredia v ktorom žije. Všetky tieto informácie a látky napĺňajú dieťatko tým, s čím sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou stretávať celý život. Takto sa môže dieťatko rýchlo prispôsobiť prostrediu a vplyvom, ktoré ho neskôr v živote čakajú.

Dotyk a podnety

Dojčenie prispieva k prirodzenému psychickému vývoju dieťatka, keďže v prepojení cez prsník je oveľa bližšie k mame, jej prežívaniu a vzorcom správania, ktoré bude v prvých rokoch potrebovať na poznávanie sveta. Cez mamin prsník je podobne bližšie k prežívaniu a vzorcom správania otca. Takto dieťa dostáva prirodzene všetky podnety aj z mužského aj ženského princípu.

Prirodzená podpora vôle

Vôla nám nie je vrodená. Je rozvíjaná už od počatia, kde sa musia dve bunky k sebe dostať a splynúť. Potom sa musí dieťatko vysporiadať s najrýchlejším rastom a vývojom aké kedy za života zažije v prenatálnom období a neskôr v pôrode vôľu žiť potvrdí príchodom na svet.
Dojčenie hlavne v prvých týždňoch je pre dieťa každodenným prekonávaním vôle, kde musí pri saní dostať z prsníka von nielen mlieko na pitie, ktoré je redšie a menej výživné. Musí z prsníka dostať aj „hlavný chod“ - husté mlieko zo zadu prsníka. Mama môže dieťatku v tomto pomôcť, ale aj tak je nakoniec len na ňom ako si bude svoju vôľu dostať to najlepšie k sebe rozvíjať. Tento model môže výrazne pomôcť dieťatku vo svete lakťov a pretláčania vôle.

Rôznorodosť

Mama vytvára iné mlieko v prsníku – vpredu je mlieko redšie a vzadu hustejšie. Ďalej vytvára iné ráno, iné na obed, iné poobede a iné v noci.
Zážitok rôznorodosti v prijímaní materského mlieka dieťatko prirodzene pripravuje na rôznorodosti, ktoré ho čakajú v živote. Každá zmena je pre psychiku či už dieťatka alebo dospelého výzvou, ktorou sa musí zaoberať. Dojčenie dáva možnosť dieťatku si tieto výzvy vyskúšať už v rannom veku v blízkosti lásky a podpory najbližšieho človeka – mamy.