Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...

Miniblog

Pripravili sme pre vás ďalšie nové rozšírenie - miniblogy. Miniblog si môžete písať zo svojho profile -... čítaj diskusiu...

Výhody dojčenia pre dieťa

Fyzická ochrana

Dieťa prichádza z chráneného prostredia bruška mamy, kde na v plodovej vode nenachádzala žiadna baktéria alebo iný choroboplodný organizmus do prostredia plného nástrah či už makroskopického alebo mikroskopického charakteru. Prvé mlieko zvané kolostrum už v prvých minútach môže chrániť dieťa pred týmito nástrahami. Mlieko v ďalších dňoch, týždňoch a mesiacoch dojčenia prispieva k prispôsobeniu dieťatka na životu vonku.

Všetko čo dieťatko potrebuje

Materské mlieko dodáva dieťatku presne takú vyváženú stravu, ktorú dieťatko potrebuje. Mamine mlieko je výsledkom jej psychického a fyzického stavu a prostredia v ktorom žije. Všetky tieto informácie a látky napĺňajú dieťatko tým, s čím sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou stretávať celý život. Takto sa môže dieťatko rýchlo prispôsobiť prostrediu a vplyvom, ktoré ho neskôr v živote čakajú.

Dotyk a podnety

Dojčenie prispieva k prirodzenému psychickému vývoju dieťatka, keďže v prepojení cez prsník je oveľa bližšie k mame, jej prežívaniu a vzorcom správania, ktoré bude v prvých rokoch potrebovať na poznávanie sveta. Cez mamin prsník je podobne bližšie k prežívaniu a vzorcom správania otca. Takto dieťa dostáva prirodzene všetky podnety aj z mužského aj ženského princípu.

Prirodzená podpora vôle

Vôla nám nie je vrodená. Je rozvíjaná už od počatia, kde sa musia dve bunky k sebe dostať a splynúť. Potom sa musí dieťatko vysporiadať s najrýchlejším rastom a vývojom aké kedy za života zažije v prenatálnom období a neskôr v pôrode vôľu žiť potvrdí príchodom na svet.
Dojčenie hlavne v prvých týždňoch je pre dieťa každodenným prekonávaním vôle, kde musí pri saní dostať z prsníka von nielen mlieko na pitie, ktoré je redšie a menej výživné. Musí z prsníka dostať aj „hlavný chod“ - husté mlieko zo zadu prsníka. Mama môže dieťatku v tomto pomôcť, ale aj tak je nakoniec len na ňom ako si bude svoju vôľu dostať to najlepšie k sebe rozvíjať. Tento model môže výrazne pomôcť dieťatku vo svete lakťov a pretláčania vôle.

Rôznorodosť

Mama vytvára iné mlieko v prsníku – vpredu je mlieko redšie a vzadu hustejšie. Ďalej vytvára iné ráno, iné na obed, iné poobede a iné v noci.
Zážitok rôznorodosti v prijímaní materského mlieka dieťatko prirodzene pripravuje na rôznorodosti, ktoré ho čakajú v živote. Každá zmena je pre psychiku či už dieťatka alebo dospelého výzvou, ktorou sa musí zaoberať. Dojčenie dáva možnosť dieťatku si tieto výzvy vyskúšať už v rannom veku v blízkosti lásky a podpory najbližšieho človeka – mamy.