Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Čo vás v pôrodnici čaká

Privítanie sa a zžitie sa s dieťaťom

Niektoré pôrodnice poskytujú možnosť byť s bábätkom celý čas po pôrode, iné nie. Je dobré si zistiť dopredu aké možnosti poskytuje pôrodnica, v ktorej bude rodička rodiť svoje dieťatko, aby nedošlo k prekvapeniam.

Personál, pomoc a prehliadky

Tesne po pôrode vyhodnotí lekár „APGAR“ skóre dieťatka. Dieťatko sa zváži, zmeria, dostane injekčne alebo na lyžičke vitamín K a kvapky do očí na ich vyčistenie. Ďalej identifikačné znamienko (prúžok) najčastejšie na ručičku a zároveň napísané meno na nožičku.
Na druhý-tretí deň sa dieťatko podrobí prehliadke, ktorá spočíva v Guthrieho teste. Je to vyšetrenie na možné vrodené poruchy látkovej výmeny ako fenylketonúria, glaktozémia, arginín-sukcinúria a leukinóza. Na vyšetrenie sa odoberie malá kvapka krvi z päty a pošle sa do laboratória. Lekár zároveň prezrie dieťatko.
Ďalším vyšetrením je sono hlavičky.

Personál pôrodnice je vyškolený pomáhať rodičke nielen pri pôrode ale aj v popôrdnej starostlivosti. Rodička by namal váhať spýtať sa na všetko, čo ju zaujíma.

Očkovanie

Býva bežnou praxou, že prvé očkovanie s ktorým sa dieťatko stretne už v pôrodnici, je očkovanie proti tuberkulóze. Vykonáva sa najčastejšie 4. deň po pôrode. Zákonom stanovená lehota je do 6 týždňov po pôrode.
Očkuje sa do ramienka živými oslabenými baktériami mykobakterium bovis. V mieste vpichu vzniká vriedik, kde neskôr po vyhojení ostáva malá jazva.
Očkovanie chráni dieťatko pred infekčnou chorobou tuberkulóza alebo jej silnejšími prejavmi, ktorú najčastejšie spôsobuje baktéria zvaná Mykobakterium tuberkulosis.
Tesne po očkovaní sa štatisticky neprejavuje mnoho nežiadúcich prejavov. Môže sa objaviť zväčšenie lymfatických uzlín alebo lokálne komplikácie v mieste vpichu.
V posledných rokoch je očkovanie proti tuberkulóze diskutovanou témou. Ide hlavne o tak skoré (prax na 4 deň po narodení) očkovanie, kde nie je možné zistiť možné problémy s imunitnou nedostatočnosťou, ktorá je kontraindikáciou pri očkovaní a môže sa prejaviť v neskoršom období. Potom ide o očkovaciu látku, ktorá sa v niektorých štátoch Európy dokonca nedoporučuje.