Dosahy odlúčenia dieťatka od mamy tesne po pôrode

Dosah odlúčenia môže cítiť a prežívať dieťa, mama aj ďalší členovia rodiny.

Okrem pôrodnej traumy pri pôrode dieťa pri odlúčení po pôrode od mamy, prežíva ešte traumu straty. Ak niekoho strácame, sme smutní a zažívame istý druh uzavretia, ktorý nás neskôr ovplyvňuje. Dieťa ale pri vstupe do života potrebuje otvorenie, otvorenie podnetom, ktoré nasáva a tieto sa dostávajú do rôznych úrovní psychiky, aby ich neskôr v živote mohlo používať.
Dieťa potrebuje kontinuitu, potrebuje pocit ochrany a lásky, potrebuje starostlivosť. Kontinuitu zabezpečí len tlkot maminho srdiečka, mamin prsník, mamin hlas a materinská blízkosť. Ochranu a starostlivosť môže zabezpečiť aj otec alebo blízky pripravený odborník.
Ak sa nevytvorí spojenie medzi mamou a dieťatkom tesne po pôrode, tak môže dieťa toto spojenie hľadať neskôr v živote. Chýba kontinuita, čo predstavuje prekážku k ďalším a ďalším krokom, ktoré dieťatko čakajú.

Ak má mama stály kontakt s dieťatkom, vie dopodrobna čo prežilo, čo prežíva, čo ho trápi. Má pod kontrolou vývoj v prvých minútach a hodinách, kde dieťatko asi najsilnejšie ukazuje a prejavuje svoju osobnosť z celého novorodeneckého veku.
Ak sa aj v neskoršom veku vyskytnú nejaké problémy, tak jej podvedomie napovie, prečo sa tak stalo a čo robiť. Je to spôsobné neustálym kontaktom a zbližovaním dieťatka s mamou.
Ak sa ale dieťaťa niečo v prvých hodinách po pôrode dotkne a ono to nemôže dať najavo mame, tak je nútené spoľahnúť sa na svoje sily, čo v tak skorom veku môže spôsobiť takzvané dospenie dieťaťa. Skorá dospelosť prináša často nutnosť vrátiť sa v dospelosti do detského veku, čo už v tom čase môže spôsobiť nemalé problémy.
Ak mama nemá možnosť mať stály kontakt s dieťatkom, tak v problémových situáciách sa prirodzene pýta či nerobí nejakú chybu a zároveň či sa v čase, kde nebola s dieťatkom jemu niečo nestalo. Tieto otázniky potom nevplývajú dobre ani na jej psychiku ani na vývoj problému.

Šťastný novorodenec plný života a radosti aj z malého pokroku a šťastná mama je tým najlepším predpokladom na prosperitu celej rodiny.