...naučte sa učiť krásnym zážitkom priviesť na svet a vychovať dieťa... čítajte viac v článku a pozvánke tu...

Rôzne prístupy vzhľadom na začiatok pôrodu

Rodička potrebuje silu a energiu pre všetky tri doby pôrodné v rovnakom pomere. Rešpektovanie a zosúladenie sa s biologickými hodinami organizmu je predpokladom k využitiu možností pochodov počas striedania sa noci a dňa.

Začiatok pôrodu ráno

Začiatok pôrodu ráno je z pohľadu biologických hodní väčšiny žien asi najprirodzenejším začiatkom, keďže prvá pôrodná doba je o celodennej práci a druhá o vyvrcholení. Dieťatko sa pri tomto začiatku najčastejšie rodí večer alebo v noci v jej prítmí a pokoji, kde má rodička dobrý priestor na preciťovanie a prijímanie svojho dieťatka.

Začiatok pôrodu okolo obeda

Ak začiatok pôrodu nastáva okolo obeda, je predpoklad, že bude vrcholiť neskoro v noci alebo nad ránom. Poobede a k večeru by si, pokiaľ to je možné, mala rodička oddýchnuť a pripraviť sa na postupné stupňovanie kontrakcií v období, kedy normálne hlboko spí. Mať pri sebe v tomto odobí partnera alebo doprovod pri pôrode je veľkou výhodou. Rodička si môže oddychovať bez toho, aby ju stále vyrušovali pocity, že niečo „prespí“.

Začiatok pôrodu večer

Pri začiatku večer je veľká pravdepodobnosť, že žena bude preciťovať kontrakcie celú noc, kedy je za normálnych okolností organizmus pripravený na oddych. Čiže bude chcieť oddychovať a zároveň pochody spustenia pôrodu budú organizmus tlačiť do kontrakcií.
Mama by si mala aspoň medzi kontrakciami oddýchnuť. Mala by prijímať viac rýchlej energie vo forme cukru (hroznový cukor, čokoláda a podobne) a viac tekutín. Ak chceme alebo potrebujeme organizmus prebudiť, môže prijímať jedlo, ktoré dá trávením do pohybu celý organizmus.
Je dobré hlavne na začiatku noci, keď kontrakcie nemajú takú intenzitu a sú v dlhších intervaloch, aby si rodička pospala a oddýchla, pokiaľ to je možné.
Prirodzenou technikou na rýchle uspatie a upokojenie rodičky je masáž malíčka raz jednej raz druhej nohy, ktorú môže prevádzať partner.

Začiatok pôrodu po polnoci

Rodička je už po polnoci oddýchnutá a čiastočne vyspatá, takže môže bez problémov preciťovať kontrakcie. Nevýhodou je prebudenie, pri ktorom sa môže mama zľaknúť alebo môže prežívať nepríjemné pocity, kým zistí, že „len“ začal pôrod a nedeje sa nič neprirodzené.