Stránka prináša najkrajší zážitok v prehliadači Mozilla Firefox pri minimálnom rozlíšení 1024x780.

Stlačte F11 pre zobrazenie na celú obrazovku.
Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Rola a úlohy otca

Spojenie s dieťaťom

Hodina po pôrode sa tiež nazýva „zlatá hodinka“. Zlatá asi preto, lebo je veľmi vzácna a prináša spojenie, z ktorého budú dieťatko a otec čerpať po celý život. Tesne po pôrode je bábätko úplne otvorené podnetom. Toto otvorenie sa bude postupne uzatvárať, preto využiť minúty po pôrode je úlohou aj otca.
Ako mama svojím objatím bábätka dáva najavo ženský princíp, tak otec pozornosťou voči bábätku a prejavom podpory a lásky voči partnerke mužský.

Dieťa

Otec, ak je to potrebné, preberá úlohu starostlivosti o bábätko počas potrebných úkonov ošetrenia partnerky tak, aby dieťa nebolo ani sekundu bez svojich rodičov. Je pri nutných úkonoch ošetrenia bábätka pôrodným personálom, hlavne ak nie sú priestory pôrodnej miestnosti uspôsobené robiť to pri mame.

Partnerka

Otec nezabúda na partnerku ani pri emotívnych stavoch, ktoré prežíva počas tretej pôrodnej doby. Podobné stavy si pripomenie pri rôznych obdobiach vývoja dieťatka. Keď mu prvýkrát dieťatko povie ocko, keď urobí prvé kroky, keď bude mať prvého partnera a podobne. Všade tam by mala byť rodina spolu, vytvárať nerozlučné spojenie, z ktorého môže čerpať pri možných problémoch.