Vycvik
Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus je pravidelne opakujúci sa sled psychických a fyzických zmien, ktorými sa žena pripravuje na jej úlohu matky.
Sledovanie cyklu ženou môže byť dobrou prípravou na neskoršie obdobie tehotenstva. Emotivita, nálady, bolesti, sťahy, hormonálne a iné telesné zmeny, ktoré žena prežíva počas celého menštruačného cyklu sú veľmi podobné tým, ktoré bude prežívať počas tehotenstva a pôrodu.
Žena si opakovane v desiatkach menštruačných cykloch od toho prvého po tehotenstvo skúša prežívanie a pocity, ktoré ju čakajú v silnejšej forme počas tehotenstva.


Fázy cyklu:


1-7 deň Menštruácia - Krvácanie.
Prvé dni žena krváca viac 1-3. Krvácanie končí spravidla na 5 deň a do 7 dňa môže pretrvávať takzvané špinenie. Pri tomto krvácaní sa z maternice odstráni sliznica, ktorá tam bola pripravená na prijatie oplodneného vajíčka. Ak k prijatiu vajíčka nedošlo, je potrebné, aby sa očistením maternica pripravila na ďalší cyklus. Ak k prijatiu dochádza, tak sa táto fáza vynechá a nastáva uhniezdenie vajíčka a vývoj plodu v maternici.
Žena v období menštruácie stráca približne 50 ml krvi.

7-14 deň Folikulárna fáza - Obnovovanie sliznice v maternici
V jednom z vaječníkov dozrieva vajíčko, ktoré bude neskôr vo vajíčkovode čakať na oplodnenie spermiou.

Môže nastať medzi 11-16 dňom - Ovulácia. Vajíčko pripravené na oplodnenie
V období ovulácie vrcholí dozrievanie vajíčka vo svojom obale, ktorý nazývame folikul. Vajíčko sa v tomto období vydá na cestu cez vajíčkovody do maternice. Tento proces nazývaný ovulácia trvá približne 12 hodín, kedy môže byť vajíčko vo vajíčkovode spermiou oplodnené.

14-28 deň - Luteálna fáza. Príprava sliznice maternice na prijatie oplodneného vajíčka.
Ak prebehne oplodnenie, tak vajíčko putuje vajíčkovodom k maternici 5-7 dní. Po ovulácii sa ostávajúci folikul vo vaječníku transformuje na takzvané žlté teliesko, ktorý začne produkovať hormón zvaný progesterón. Uhniezdené embryo v maternici signalizuje svoju prítomnosť. Jeden z raných signálov je vylučovanie hormónu HCG ( ľudský chronionický gonadotropín ), ktorého hladinu sledujeme na určenie tehotenstva.
Luteálna fáza vždy trvá 14 dní. Dĺžka ostatných fáz sa môže meniť.

28. deň je koncom a zároveň začiatkom ďalšieho menštruačného cyklu.