Plačem nad stavom detského ihriska

Bývame v širšom centre Martina a už dlhšiu dobu sa pozastavujem nad žalostným stavom detských ihrísk v našom... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Tehotenstvo

Tehotenstvo môžeme prirovnať k takému malému ľudskému životu. Je to neustály kolobeh udalostí. V začiatku môžeme uzrieť priebeh a koniec a na konci zase nový začiatok. Počatím to začína, prebieha vývoj na fyzickej aj psychickej úrovni a pôrodom niečo končí. Tak ako počatím začína život plodu v matkinom lone. Pôrod je koncom aj začiatkom zároveň. Je vyvrcholením snaženia rodičov pri počatí a 9 mesačného vývoja bábätka v brušku. Počas tohto obdobia 9 mesiacov dieťa, matka aj otec prežijú vývojové fázy, zmeny a pokroky, s ktorými sa budú v živote stretávať a ktoré ich budú ovplyvňovať. Na to všetko sa môžu v ďalších častiach tejto sekcie pripraviť.

Je až neuveriteľné, že v maminom brušku rastie dieťatko osem krát rýchlejšie, ako tomu bude v nasledujúcich rokoch detstva a dospievania.

Pohľad prenatálnej psychológie a psychoterapie hovorí , že všetko čo sa udeje v prenatálnom období a počas pôrodu nás ovplyvňuje v živote a to môžeme neskôr akoby znova prežívať v udalostiach nášho života. Na túto skutočnosť poukazoval už v minulosti nasledovník Sigmunda Freuda(1924) Otto Rank, čo neskôr potvrdil Nador Fodor(1940). V súčasnosti sa s týmto stretávame v mnohých výskumoch a postojoch - Stanislav Grof, Peter Nathanielcz, Michael Odent, Terence Dowling... Aj preto je prenatálne obdobie jedno s najdôležitejších období, z hľadiska pochopenia našich problémov a našej cesty životom.
V tomto období nás môže ovplyvňovať správanie sa matky k otcovi a naopak, správanie sa matky k rodine a naopak, správanie sa matky k okoliu, v ktorom sa práve počas tohoto obdobia nachádza a naopak.
Všetky tieto prežitky nás môžu do veľkej miery ovplyvňovať v prítomnosti ako takzvané vzorce správania z prenatálneho obdobia.
Aby sme vyriešili všetky tieto prežitky, ktoré na nás pôsobia traumatizujúco, môžeme sa dostávať v našom živote do podobných situácií a riešiť podobné problémy, hlavne v našom citovom prežívaní a vzťahoch.