V časti Zaujímavé odkazy nájdete stránky, ktoré sme pre vás našli na internete.

Zmeny na tele

Zmeny na tele v druhom trimestri súvisia hlavne s hormonálnymi zmenami a so začiatkom vyživovania bábätka samostatne placentou, ktoré už má sformované všetky hlavné orgány.

Zmeny na pokožke

Najčastejšie okolo 16. týždňa sa začína meniť pokožka, bradavky, vlasy, nechty a pigmentácia.
Aktivácia melanocytov progesterónom v tehotenstve vyvoláva pigmentácie na tvári, na bruchu, v oblasti prsných dvorcov a genitálií. Zvýšené vylučovanie kortikoidov spôsobuje uvoľnenie elastických vlákien v koži, začínajú sa tvoriť strie v oblasti brucha, prsníkov a bedier. Strie bývajú ružové až tmavohnedé a neskôr zbelejú.

Zväčšovanie bruška

Koncom druhého trimestra sa bruško začne výrazne zväčšovať. Bábätko spolu s maminou naberá na váhe. Ťažisko tela ženy sa mení. Chôdza, polohy tela a mnoho svalov začína pracovať inak.
V tomto období by sa mala budúca mamička viac sústrediť na svoje telo, koordináciu prípadne cvičenie. Predchádza tým neskorším problémom s bolesťami častí tela, ktoré sú najviac vystavené zmenám a námahe.

Prsia

Okrem tlaku a pnutia, ktoré sú často prítomné v prvom trimestri, prichádza zväčšovanie a zmena tvaru prsníkov.

Bolesti v podbrušku

Rýchlo zväčšujúca a rozťahujúca sa maternica v druhom trimestri môže znamenať občasné bolesti v oblasti panvy a podbruška. Budúca mamička sa nemusí znepokojovať. Tieto tlaky, pichanie prípadne bolesti sú prirodzenou súčasťou tehotenstva druhého trimestra. Zmena polohy, predýchanie do bruška alebo jeho pohladenie môže zmierniť tieto občasné prejavy.