Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Neočakávané zmeny

Každej zmene dáva naša psychika pozornosť. Ak je to neočakávaná zmena v prenatálnom období, môže takúto zmenu hlavne budúca mamička prežívať ako psychický problém alebo záťaž. Keďže je dieťa veľmi blízko mamy, najbližšie z celého života, sú akoby jedno telo, tak všetky problémy mamy cíti a prežíva spolu s ňou aj dieťa. Neskôr v živote môžu tieto prežívané problémy mamy, prežívať dieťa znova, tak ako ich prežívalo v brušku. Dokonca sa môže niekedy dieťa v živote snažiť riešiť tieto problémy, ktoré sú ale mamine a patria do minulosti. Ide o rôzne strachy, otázky okolo budúcnosti, čo bude, ako bude, sociálne väzby a podobne.

Najviac pocitov ostáva „pri dieťati“, ak si ich mama necháva pre seba. Ostávajú vo vnútri a tam vo vnútri je práve dieťa, ktoré ich cíti a niekedy môže až považovať za svoje. Veď vypĺňajú celý jeho svet, celé vnútro.
Tu sa hneď ponúka riešenie nenechávať si problémy, neočakávané zmeny a dotknutia len pre seba. Komunikovať o nich s partnerom, známymi a aj s bábätkom v zmysle snahy o pochopenie a prijatie daného problému.
Bábätko potrebuje fyzicky aj psychický čistý vnútorný priestor a pocit, že mama a aj otec sú v poriadku. Z pohľadu neočakávaných zmien to môžeme zabezpečiť tak, že o zmene získame čo najviac informácií a všetky nezodpovedané otázky zodpovieme. Všetky pocity necháme vyjsť von, konfrontujeme alebo zdieľame s blízkym človekom.