Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Vnútorné zmeny

Krv

V tehotenstve, hlavne na jeho konci, sa množstvo krvi zvyšuje o 1 000 – 1500 ml. Zároveň sa množením plazmy znižuje hemoglobín a vzniká tehotenská anémia z nedostatku železa. Preto je dobré hlavne začiatkom druhého trimestra jesť potraviny bohaté na tento prvok.

Srdce

Uloženie srdca sa mení, posúva sa doľava, nahor a dopredu. Minútový objem srdca sa zvyšuje skoro o liter. Frekvencia pulzu stúpa až o 20 za minútu a pred pôrodom klesá na normálne hodnoty. Tlak krvi sa v prvom a druhom trimestri nemení, v treťom trimestri stúpa diastolický tlak.

Cievy

Cievy sa rozširujú najmä v oblasti maternice. Zvýšením tlaku v malej panve a v dolných končatinách sa môžu tvoriť kŕčové žily na dolných končatinách, na vulve, v pošve a v okolí análneho otvoru.

Vylučovanie

Hormonálne podmienené zníženie tonusu močovodu zapríčiňuje jeho rozširovanie. Čím viac sa dieťatko zväčšuje, tým viac môže tlačiť na oblasť močovodu a močového mechúra. Rozširovanie a tlak zapríčiňuje nutnosť častejšieho močenia.
Pôsobenie progesterónu počas tehotenstva ma za následok uvoľnenie hladkého svalstva. Týmto sa maternica pripravuje na zväčšovanie a zmeny. Podobne to ale pôsobí na steny hrubého čreva, čo spomaľuje posun stolice, tým jej hromadenie a častejšiu zápchu. Riešením je dostatok pohybu, dostatok tekutín a strava bohatá na vlákninu.