hyperaktivita alebo "živosť"?

Ako máme rozlíšiť či ide o "živosť" alebo hyperaktivitu?... Udržať ju chvíľku v kľude je dosť ťažké... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...

Miniblog

Pripravili sme pre vás ďalšie nové rozšírenie - miniblogy. Miniblog si môžete písať zo svojho profile -... čítaj diskusiu...

Vonkajšie zmeny

Zmeny na prsiach a pokožke

Hormonálne zmeny v tele na začiatku tehotenstva spôsobujú zmeny na prsiach. Mama v nich najprv cíti pnutie a napätie a neskôr sa začínajú zväčšovať a meniť.
Aktivácia melanocytov progesterónom v tehotenstve vyvoláva pigmentácie na tvári, na bruchu, v oblasti prsných dvorcov a genitálií. Zvýšené vylučovanie kortikoidov spôsobuje uvoľnenie elastických vlákien v koži, začínajú sa tvoriť strie v oblasti brucha, prsníkov a bedier. Strie bývajú ružové až tmavohnedé a neskôr zbelejú.
Pohlavné orgány
PH v tehotenstve sa posúva smerom k zásade, čím sa znižuje obranyschopnosť pošvy proti plesniam a baktériám.

Rozšírenie bokov

Aby dieťa mohlo vyjsť v poriadku von, je nutné prispôsobenie kostí a svalov panvovej oblasti. Mame sa počas tehotenstva a hlavne v poslednom trimestri rozťahujú boky a uvoľňujú svaly.

Zmeny v koordinácii tela

Postupne zväčšujúca sa maternica obmedzuje dýchacie pohyby, nárast bruška znižuje pohyblivosť a mení ťažisko tela a postavenie chrbtice. Pohyblivosť mamy sa preto počas tehotenstva mení. Všetky tieto zmeny môžu spôsobovať bolesti krížov, bedier a dokonca bolesti hlavy.

Dýchanie

Vitálna kapacita pľúc sa v tehotenstve nemení, ale hlavne vo vyššom stupni tehotenstva sa môže vyskytnúť dýchavičnosť, spôsobená nárokmi na kyslík a vysokým stavom bránice.