Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Kŕčové žily

Budúca mamička je viac náchylná na vznik kŕčových žíl hlavne v oblasti dolných končatín. Spôsobujú to hormonálne zmeny, hlavne zvýšené množstvo progesterónu. Tento hormón okrem iného upokojuje tkanivo maternice, ale aj steny obehového systému. Toto zvyšuje pravdepodobnosť kŕčových žíl, čo sa prejavuje asi najviac v oblasti rodidiel a dolných končatín. Ďalej je to zvýšený objem krvi, zhoršenie prietoku krvi organizmom a zvýšený tlak na dolné končatiny narastajúcou váhou.

Riešenie môže byť v častejšom pohybe a pravidelnom prísune tekutín. Ak musí rodička sedieť, tak je dobré s vyloženými nohami.Tiež pomáha ranné a večerné cvičenie, kde žena rozťahuje a sťahuje prsty na rukách a podobne aj nohách. Toto cvičenie rozprúdi a zlepší obeh krvi telom.

Po pôrode sa obsah progesterónu dostáva do hladín pred pôrodom, obsah krvi sa znižuje a váha ide dole. Vzniknuté kŕčové žili v tehotenstve prirodzene odchádzajú. Ak niektoré ostávajú aj po pôrode, treba hľadať príčiny mimo priameho ovplyvnenia tehotenstvom.