Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

Stránka prináša najkrajší zážitok v prehliadači Mozilla Firefox pri minimálnom rozlíšení 1024x780.

Stlačte F11 pre zobrazenie na celú obrazovku.
...naučte sa učiť krásnym zážitkom priviesť na svet a vychovať dieťa... čítajte viac v článku a pozvánke tu...

Vývin dieťaťa

Približne 14. deň menštruačného cyklu v období nazývanom ovulácia sa uvoľní vajíčko z jedného vaječníka. Je zachytené fimbriami vo vajcovode a vtiahnuté dovnútra. Tam čaká asi 24 hodín na oplodnenie.
Pri mužskom orgazme dochádza k ejakulácií 200 až 400 miliónov spermií, z ktorých len niekoľkým sa podarí preplávať až do vajcovodu, kde jedna ( ojedinele viacero naraz ) prenikne k vajíčku a oplodní ho. Okamžite v tom momente sa vajíčko uzavrie pred vstupom ďalších spermií. Asi 4 dní putuje vajíčko do maternice, kde ešte pláva niekoľko dní. Koncom tretieho týždňa sa vajíčko uhniezdi v maternici a proces počatia je ukončený.
Do 6 týždňov sa postupne zo zoskupenia buniek utvorí takzvané embryo. Hlava ma kvapkovitý tvar so štyrmi jamkami, s ktorých sa v budúcnosti vytvoria oči a uši. Na trupe rozoznávame drobné výčnelky, s ktorých sa neskôr vyvinú končatiny. Embryo pokrýva tenká vrstva buniek prepúšťajúca tekutiny. Pozdĺž chrbta sa nachádzajú tmavšie bunky, ktoré tvoria základ budúcej miechy a nervovej sústavy. Na konci 6 týždňa začína biť drobné srdiečko tvaru ohnutej rúrky do písmena S a poháňa krv cez tvorený krvný systém. Embryo získava výživu zo svojho žĺtkového vaku, pričom sa niektoré bunky postupne vnárajú do výstelky maternice a zabezpečujú ďalšie živiny z krvi matky.
V 7. týždni sa začínajú vyvíjať kostné bunky. Môžeme rozoznať náznak rúk a nôh. Hlava je taká veľká ako telo, priklonená k hrudi.
V 8. týždni nazývame zárodok plodom. Mozog sa rýchlo vyvíja.
V 9. týždni sa už vyvinuli končatiny a chvostík pomaly mizne. Na tvári sa začína črtať tvár, oči, uši, nos a ústa. Plod má už pľúca, pečeň, črevá, ľadviny, ktoré sa budú ešte vyvíjať do konečnej podoby. Srdce má štyri oddelenia a je už úplne sformované. Bije asi 180 krát za minútu. Placentárne tkanivo sa sústreďuje na jednom mieste, kde vytvára placentu, ktorá ale ešte nie je plne funkčná.
V 10. týždni sa začínajú tvoriť prsty a nohách a rukách, ktoré budú postupne viac a viac rozoznateľné.
V 11. týždni sa v očkách začínajú vyvíjať dúhovky. Rast hlavy sa oproti telu spomaľuje.
V 12. týždni dieťatko už vyzerá ako malá ľudská bytosť. Má už vytvorené všetky vnútorné orgány a väčšina je plne funkčných. Oči pokrývajú zlepené viečka, na ušiach rozoznávať lalôčiky, na prstoch nechty. Hlava je v porovnaní so zvyškom tela ešte stále väčšia. Končatiny sú už vytvorené a dokonca sa začínajú hýbať. Koža je stále priesvitná a prepúšťa plodovú vodu. Pečeň je už plne funkčná a preberá výrobu krviniek. Neskôr sa v druhom trimestri presunie táto výroba už definitívne do kostnej drene. Pohlavné orgány dieťaťa sú ešte vtiahnuté dovnútra, takže ich zatiaľ nevidno ani na ultrazvuku. Ukončuje sa vývoj placenty a tá preberá funkciu žĺtkového vaku.