Stránka prináša najkrajší zážitok v prehliadači Mozilla Firefox pri minimálnom rozlíšení 1024x780.

Stlačte F11 pre zobrazenie na celú obrazovku.
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Náš pôrodný príbeh

Autor: sashka.mst

Mnoho žien netuší, že nie sú otrokmi zdravotnej starostlivosti, ale jej užívateľkami, a teda majú plné právo sa rozhodnúť, kde chcú priviesť svoje dieťatko na svet. Keď som sa priateľkám zdôverila s naším priebehom pôrodu, väčšinou vraveli: "Keby som ťa poznala skôr..." Pôrod synčeka ma neopísateľne obohatil, premenil, posilnil, otvoril novému nazeraniu na svet a hlavne ma povzbudil, aby som o ňom všetkým rozprávala. Pretože jedine rozprávaním nahlas môžeme prelomiť to škodlivé tabu, ktoré zahalilo našu krajinu a vymaniť sa z područia arogantných pôrodníc. Sú nadradené ženam len potiaľ, pokiaľ im to ženy dovolia. Pokiaľ patríte k tým ľuďom, ktorí radšej ako plávať v priemernom prúde rozmýšľajú vlastným rozumom a cítia vlastným srdcom, začítajte sa do nášho pôrodného príbehu. Možno vám otvorí novú cestu, možnosti, pocity...

Saška (www.vnimavetehotenstvo.sk)

...Keď láska je tak silná , že zázrak musí prísť, z dvoch vznikne tretia bytosť a dáva večný zmysel žiť...


9.10.2006 sme sa dozvedeli, že Nio si nás vybral za rodičov. Ďakujem Ti dieťatko milované, že našlo si ma a stala som sa matkou. Budem Ťa chrániť zo všetkých síl, tak ako chrániš ty nás pred všetkým zlým, prisľúbila som synčekovi.

Moje ego sa rozlynulo, cítila som sa ako bohyňa. V mojich rukách bola nová bytosť a ja som sa pred ňou skláňala.

Pátrala som po pravde viac ako kedykoľvek predtým. Zaujímala ma naozaj zdravá strava, prírodná kozmetika a najmä prirodzený pôrod nie v nemocnici.

Cítila som, že pôrodnica je vhodná pre problémové tehotenstvo, nie však pre zdravú ženu a snažila som sa nájsť čo najviac dôkazov, aby som si tento pocit potvrdila a obhájila aj pred rodinou a okolím.

Dozvedela som sa, že

1. vo všetkých krajinách, kde ženy prevažne privádzajú na svet svoje dieťatko doma - Japonsko, Singapúr, Fínsko, Nórsko, Holandsko..., je najvyšia životná úroven a najmenšia novorodenecká úmrtnost. A naopak, najväčšia úmrtnost je v krajinách, kde sa detičky rodia v nemocniciach - USA, Litva, Poľsko, Maďarsko a Slovensko. http://www.cnn.com/2006/HEALTH/parenting/05/08/mothers.index/index.html
2. všetky svetové výskumy povrdili, že pôrod doma je minimálne rovnako bezpečný ako pôrod v pôrodnici, pričom takto rodiace ženy potrebujú oveľa menej, alebo žiadne zásahy do pôrodu a liekov na tlmenie bolesti - http://www.homebirth.org.uk/.
3. najprestížnejší medicínsky časopis British Medical Journal sa v tomto článku http://www.bmj.com/cgi/content/full/313/7068/1276 vyjadril v prospech domácich pôrodov.
4. svetoznáma autorka Miriam Stoppardová populárnej odbornej literatúry v knihe Veľký sprievodca tehotenstvom od počatia po pôrod o domácom pôrode píše: "Plánovaný pôrod doma môže byť tým najspoľahlivejším spôsobom, akým môžete porodiť svoje dieťa. Nedávna správa o stavu britskej spoločnosti dokumentovala, že akokoľvek 94% všetkých pôrodov sa udeje v nemocnici, nie sú o nič bezpečnejšie, niekedy sú dokonca nebezpečnejšie, ako pôrody doma".
5. vo svojej ďalšej knihe Žena od A po Z ďalej píše: Pre ženy, ktorých tehotnosť prebieha normálne a očakávajú normálny pôrod, je domáce prostredie ideálne. Nanešťastie mnohé ženy, ktoré by mohli rodiť doma, sa na to nepodujmú, pretože pociťujú negatívny tlak zo strany svojich lekárov, poradcov a nemocničných pôrodných asistentiek. Väčšina tehotných žien je zdravá, a ako k takým by sa k nim malo pristupovať; tehotnosť nie je choroba. Ak všetko prebieha normálne, nie je dôvod, prečo by ste nemohli rodiť doma s pomocou miestenj pôrodnej asistentky. V súčasnosti sa dokázalo, že pôrod doma je rovnako bezpečný v prípade, že sme v poriadku a nie je dôvod, pre ktorý by bolo treba si robiť starosti."
6. v pôrodnici je pôrod pre zdravú ženu riskantnejší http://www.rodina.cz/clanek5000.htm
7. slovenské pôrodné asistentky na rozdiel od ostatných z EU (okrem Litvy, ktorú sa mi nepodarilo zistiť), nemajú kompetenciu byť ako štátna lekárska pomoc pri domácom pôrode, čím štát zámerne nepomáha ženám v tom, aby rodili v domácom prostredí.
8. domáce pôrody u nás nie sú zakázané, ale ani štátom podporované a stáva sa, že ženy rodia bez pôrodnej asistentky, alebo s pôrodnou asistentkou zo štátov, ktoré nás obklopujú. V týchto štátoch pôrodné asistentky vykonávajú samostatnú činnosť a sú prítomné aj pri pôrodoch doma.
9. doma rodili aj známe osobnosti Pamela Anderson, Kelly Preston, Meryl Streep, Demi Moore...- http://en.wikipedia.org/wiki/Home_birth Nelly Furtado, Jade Jagger, Julianne Moore...
10. odkedy sa pôrody presunuli z domáceho prostredia do nemocničného, materská úmrtnost sa zvýšila http://www.baraka.cz/baraka/Marek/knihy/nova_doba_porodni/kapitola_03.htm
každý zásah do pôrodu podmieňuje ďalší - Michael Odent,Znovuzrozený porod. Tieto zásahy sú pre pôrodnice zdrojom financií a preto sa im nebránia, práve naopak. Najlukratívnejšie sú cisárske rezy a preto, aj keď sú životu nebezpečné, siahajú po nich pri prvej príležitosti. Kvôli nim ženy ponižujúco holia a nechcú im umožniť, aby pili a jedli ako potrebujú. V prípade operácie by hrozilo vdýchnutie obsahu žalúdka.
11. slovenské pôrodnice používajú postupy, ktoré Svetová zdravotná organizácia označila za nevhodné, škodlivé a nebezpečné už pred desiatkami rokov http://respektkporodu.cz/problematicke_postupy.php
12. pôrodnice nerešpektujú práva pacientky, keď majú vlastnú politiku a pravidlá, ako sa u nich rodí. "Rodí lekár" , ako mi povedali v mnohých pôrodniciach a zdravotný personál nepozná prirodzený pôrod bez zásahov.
13. V pôrodniciach ženy často majú rodiť ležmo na chrbte. Táto poloha je výhodná jedine pre pôrodníka - dobre vidí a príjemne sa mu stojí. Žene táto poloha uberá sily a môže spôsobiť komplikácie. WHO túto polohu neodporúča už v knižke Dr. Miriam Stppardovej New pregnancy and birth book z roku 1985, z ktorej sa doteraz predalo cez milión výtlačkov. V slovenskej verzii tejto knihy Žena od A po Z uvádza: Pred desaťročím bola tradičná pôrodná poloha taká, že sme ležali na chrbte s nohami upevnenými v strmeňoch. Túto takzvanú litotomickú polohu nám lekári a pôrodné asistentky predpisovali preto, že im to uľahčovalo prácu. Nebrali sa príliš do úvahy rodičkine priania ani mocné prírodné sily, medzi nimi aj zemská príťažlivosť, ktorú táto neprirodzená poloha úplne popierala. Táto poloha má viaceré nevýhody: 1. pôrod je pomalší, dlhší a bolestivejší; 2. krvný tlak môže klesnúť, takže sa k plodu dostáva viacej kyslíka; 3. tkanivo hrádze sa nerozťahuje postupne, ako plod tlačí nadol, čo spôsobuje väčšiu potrebu nástrihu hrádze. Jednou z najbežnejších príčin prolapsu je prílišné natiahnutie panvového svalstva vrátane svalstva panvového dna počas pôrodu. Tento stav môže nastať, ak sa druhé štádium začne príliš rýchlo, skôr ako má svalstvo možnosť postupne sa natiahnuť; 4. pri pomalom pôrode je pravdepodobnejšie ohrozenie plodu, čím vzrastá potreba kliešťového pôrodu; 5. spontánny pôrod placenty je takmer vždy pomalý; 6. v tejto polohe je väčšia pravdepodobnosť, že si presílime dolnú časť chrbta, ako keď sme vzpriamené. Žena ponechaná sama na seba v spoločnosti iných žien v pôrodnej miestnosti takmer vždy zaujme vzpriamenú polohu a má na to veľmi dobré dôvody: 1. využíva sa pritom obrovská sila zemskej príťažlivosti, ktorá ťahá plod smerom nadol a pomáha mu dostať sa von z matkinho tela; 2. pri sťahu sa maternica stiahne vertikálne smrom nadol; 3. tlak plodu nadol umožňuje krčku maternice a hrádzi, aby sa rozťahovali postupne, čo znamená, že ich natrhnutie je zriedkavé, nastrinutie hrádze nebýva takmer nikdy potrebné a v budúcnosti je menej pravdepodobný prolaps; 4. pôrodný kanál má možnosť rozťahovať sa pomaly, preto je potreba kliešťovího pôrodu veľmi zriedkavá; 5. vzpriamená poloha zbavuje bránicu tlaku, takže sa nám dýcha ľahko a pohodlne; 6. svalové napätie a bolesti chrbta sú menšie, preto nás počas pôrodu menej zaťažujú; 7. vzpriamená poloha je z mechanického hľadiska efektívna, menej sa pri nej zaťažuje chrbtica a panvové stavce. Náš partner alebo parterka nám môžu tak pri pôrode lepšie pomáhať.
14. Novorodeniatko sa rodí do sterilného nemocničného prostredia, v ktorom prežívajú tie najagresívnejšie baktérie.
Ukrutne trpí, keď mu je prestrihnutá pupočná šnúra skôr, ako začne samo dýchať - v Kanade potvrdili, že tento zákrok je zodpovedný za problémy s dýchaním v budúcnosti.
15. Slovensko ako jedna z mála krajín meria bábätká hneď po narodení, čím im nasilu vystiera nožičky, ktoré boli celý čas mierne pokrčené a niekedy im tým vyklbujú nožky. Pri tom dieťatko nemôže narásť cez noc. Necitlivo ho položia na chrbátik, čím mu vystrú chrbticu, ktorá bola tiež celý čas schúlená. Rutinne sondujú obsah žalúdka, ultrazvukujú mozog a obličky, pichajú, umývajú, ukážu mame a odložia do sklenených nádrží zviazané v perinke bez možnosti sa pohnúť prvý krát v živote, počujú náreky ostatných detičiek a nechápu, prečo ich tak potrestali za príchod. http://dharmagaia.cz/index.php?pg=knihy&kt=liedloff&tp=bk&sb=&ic=1515
16. Pritom hladiny hormónu lásky - Oxytocínu sú u matky aj novorodeniatka najvyššie v živote a jediné, po čom rodinka túži je byť spolu, maznať sa, upevňovať puto..."Hladkanie, objímanie, utváranie väzby s dieťaťom znamená veľmi veľa. Aj taký krátky čas ako hodina po pôrode spolu s dieťaťom môže mať trvalý vplyv na matku i dieťa. Množstvo štúdií ukázalo, že ženy, ktoré si vytvorili väzbu k svojmu dieťaťu, bývajú lepšie matky. Ich deti sú takmer vždy fyzicky zdravšie, emocionálne stabilnejšie a intelektuálne bystrejšie než deti, ktorí odobrali matkám hneď po pôrode.
Na Rutgersovej univerzite výskum ukázal, že ak kryse po vrhu okamžite odobrali mláďatá, stratila materinský inšinkt a ani navrátenie mláďat matke ho neobnovilo.Až do tretieho roku života dieťaťa sa matky, ktoré utvorili väzbu, ešte stále prejavujú ako oveľa pozornejšie, nadšenejšie a starostlivejšie. Dr. Kernell a Dr. Klaus pozorovali istú skupinu takýchto žien rok po pôrode; zistili, že v porovnaní s inými ženami objímajú a hladkajú svoje deti omnoho častejšie. Kalifornský psychológ David Chemberlain je presvedčený, že akákoľvek forma násilia, s ktorou sa dieťa stretne v maternici alebo v čase pôrodu je hlbokou formou programovaní, ktoré v dospelosti napríklad zabránia nadviazaniu vzťahu. Tieto "programovania" môžu ovplyvniť telesné aj mentálne zdravie človeka na desiatky ďalších rokov. "Thomas Verny a John Kelly, Tajomný život dieťaťa pred narodením .


Vzhľadom k tomuto všetkému sme si veľmi priali nájsť pôrodnú babu. Neboli sme tým posadnutí, pripúšťali sme pôrod v pôrodnici. Už to vyzeralo, že nenájdeme a v tom sme spoznali v krátkom čase dulu, aj zahraničnú pôrodnú asistentku a náš pôrodný príbeh sa mohol blížiť k naplneniu.

Písal sa prvý jún, bol deň detí a najsilnejší spln roka a mne sa uvolnila hlienová zátka. V noci som sa pár krát zobudila a cítila, že v maternici sa niečo malilinké deje.

Ráno to pokračovalo a počas nakupovania na ovocnom trhu v meste to už prichádzalo v pravidlelných intervaloch. Počas nich mi bolo príjemnejšie zastať v chôdzi a preciťovať možno prichádzajúci pôrod.

Veľmi som sa tešila, ale ešte som tomu celkom neverila. Moja ženská lekárka ma vyšetrovala dva dni pred tým a vyjadrila sa, že mám ešte minimálne dva týždne.

Napriek tomu sme šli domov po prichystanú tašku a vybrali sa do čarovnej prírody, kde sme chceli privítať nášho synčeka.

Celú cestu pršal hustý dážď a my sme tušili, že sa hlási Nio. Voda sa mu veľmi páčila. Vždy, keď sme sa prechádzali v prírode ho najviac fascinovali potôčiky, studničky, jazerá...
Čakali nás usmievavé žienky. Pochutnávali sme si na čerešniach , pripomínali pôrodný plán a medzitým mi pôrodná asistentka Luna navrhla, že sa pozrieme ako sa otváram. Prekvapila nás, keď povedala, že som otvorená na tri prsty.

Maťko šiel pripraviť pôrodný domček. Sám o sebe už bol vyzdobený: na stene bola batika draka, v oknách boli sviečky a sošky... My sme pridali ohrievač (vyzeral ako malý ohník), červené posteľné prádlo (to je farba dieťatku dôverne známa z bruška), fólie a na ne plachty na zem a sviečka od mojej priateľky. Mala som ju zapáliť, keď sa Nio narodí.

Potešila ma potreba navštíviť latrinu, lebo som vedela, že nebudem vďaka tomu potrebovať klystír. Luna vravela, že v krajine, kde pôsobí to ani nerobia. To, čo výjde sa utrie servítkou, kdežto keby sa podal klystír, malo by to vodnatú podobu a riskovala by sa spŕška.

Zo začiatku sa mi chcelo hýbať bokmi, prehýbať chrbát. Neskôr, keď sa kontrakcie zosilňovali, Maťko mi prikladal ruky na lopatky a pri výdychu rýchlym pohybom ťahal až po zadok, kde sa príjemne strácali. Cítila som niečo ako bolesť, ale nevnímala som ju negatívne, lebo som chápala, že to, čo ma "bolí" je krčok maternice, ktorý je stiahnutý a každou odznievajúcou kontrakciou sa stráca, čím sa približujeme k Niovi a to ma napĺňalo nekonečnou radosťou.

Niekedy sa pri takýchto momentoch medzi nebom a zemou stáva niečo neobvyklé. Náš pôrod bol popretkávaný takýmito znameniami. Tri krát sa nám stalo, že z nevysvetliteľných príčin úplne vypadol prúd. Našťastie to Maťko vždy vyriešil a ohrievač mohol zohrievať miestnosť tak, aby v nej bolo príjemne teplo.

Najradšej by som sa hodila do vody, ale to nebolo možné a tak som aspoň veľa pila.

Po čase som prišla na to, že mi najviac vyhovuje, keď sa nehýbem a dokonca som tak intezívne vnímala všetko okolo, že ani Maťko ma už nemohol hladiť, lebo jeho dotyky ma zasahovali až do maternice. Tak sme len tak sedeli na lavici, mala som o neho opretú hlávku a vnímala som jeho prirodzenú vôňu (až neskôr som sa dozvedela, že inhalovanie parterovho pachu zosilňuje kontrakcie a urýchľuje tým pôrod).

Miestami som zaspávala, mala som také mystické mikrospánky, trochu zo mňa odtekala krv, tak som bola od pol pása nahá, niekedy aj celá, ako som to cítila. Celý čas sme boli s Niom na seba napojení. Spomínali sme spolu na tehotenstvo - lúčili sa s ním a tešili sa na budúcnosť. Odpočítaval som mnou kontrakcie, vysvetľoval mi, že aj keď mám nutkanie tlačiť, ešte nemám, lebo nie som úplne otvorená. Možno to bola len moja predstava, že sme spolu komunikovali a doteraz komunikujeme, ale verila som a verím, že je to skutočnosť.
Mala som pocit omámenia. Zdalo sa mi, akoby to bol len sen, všetko som videla zhora - bol to úžasný stav. Nikdy predtým som si tak neuvedomovala vlastnú existenciu. Vnímala som každou bunkou, priestor bol takmer nekonečný, čas stál. Vedela som, že nepotrebujem nič, len sa tomu úplne odovzdať, uvoľniť.

Luna a dula Slnce len tíško sedeli v rohu miestnosti, nepovedali ani slovko, sem tam sa vytratili a ako myšky vrátili. Raz tak prišli so šťastnou novinkou. Dulinmu psíkovi, čuvačovi, sa po týždni čakania narodilo jedno šteniatko. Keď som poprosila Lunu, aby ma pozrela, či už nie som otvorená, potvrdila mi, že už som a môžem skúsiť jemne zatlačiť, keď to budem tak cítiť.

Maťko zapol kameru a keď prišla kontrakcia, na jej vlnách som jemne potlačila s hlbokým výdychom a objavila sa hlavička s čiapočkou z plodového vaku. Luna povedala, že je to šťastné znamenie v mnohých kultúrach. Počkali sme na ktorú stranu sa hlavička otočí. Otočila sa do prava a ja som čakala na ďalšie kontrakcie. Neprichádzali tri minúty, tak som skúsila potlačiť bez nich, Luna trošku uvoľnila Niovi pliecko (cítila som, že takmer prasknem) a jemne mi tlačila na hrádzu, aby sa nenatrhla a nenatrhla :).
Nio vyletel na vlnách plodovej vody do rúk priamo Lune a hrdému oteckovi.

Odkašľal trošku vody a hneď, keď ho bleskovo prehliadla, mi ho po pár sekundách spoločne s Maťkom položili na stehná.

"Nijko, synček náš...To bolo ľahúčke Nijko..akú má krásnu pusinku..." zneli moje prvé slová. Maťko nemal slov...

Nevedeli sme sa vynadívať. Hladili sme zamatové telíčko nášho dieťatka a vychutnávali si prvé sekundy v trojici zaplavovaní hormónmi lásky.

Vonku už bola noc - 10 hodín, takže bolo v miestnosti minimálne svetlo (presne takto v noci pri malom svetielku som si počas tehotenstva predstavovala pôrod)...

Nijko očká otváral veľmi pomaly. Slnce počas pôrodu kreslila plno obrazov a obrazy nám dala na pamiatku. Celý čas bola tíško, akurát pri zatlačení som citila, že ma matersky hladí po ruke a bolo mi to príjemné.

Pár minút po Niovom narodení sa v okne objavila myška.

Pozerali sme na seba a usmievali. Bola tam s nami celú noc, ale nedotkla sa chleba so syrom, čo sme jej tam dali, aby nám nešla do vecí.

Asi pätnásť minút po narodení som Nia mala stále na stehnách. Luna sa ma spýtala, či môže skontrolovať maternicu. Silnejšie zatlačila pod pupkom a cítila, že sa zmenšuje. Ukázala mi, ako si to nahmatám sama. Potom som si Nia privinula na hruď, čupla si a potlačila. Placenta zo mna ľahúčko vykĺzla. Ešte som sa snažila vytlačiť všetky zbytky krvy.

Pupčná šnúra už dotepala a tak nastal čas ju prestrihnúť. To bola Maťkova úloha. Luna mala svorku, ktorú upevnila asi 5 cm nad pupkom Nia. Prezrela placentu. Bolo nezvyčajné, že mala tvar podkovy - u nás symbol šťastia:).
Ukázala nám, ktorou stranou bola k Niovi. Z jeho strany mala krásnu belasú farbu.

Pozrela plodové vaky a zhodnotila, že je to v poriadku. Potom nás nechali samých, aby sme si vychutnali dosýta najintímnejšie chvíle nášho života.

Priložila som si Nia a po chvíľke našiel spôsob ako sa prisať.

Celú noc ležkal nahý striedavo na mojom a Maťkovom nahom tele, niekedy medzi nami na kožušinke z jahniatka. Pomaly otvoril doširoka obe očká a my sme sa pozerali do očí dokonalej čistej bytosti. Nemali sme slov, len sa nám tisli slzy šťastia.

Trochu som cítila že telíčko dostalo zabrať, ale nemala som najmenší problém, Pobehovala som energicky okolo a kamerovala naše prvé spoločné chvíle.

Asi okolo desiatej sa ukázali žienky. Luna pozrela Nia teraz úplne podrobne. Hlávku, ušká, či pružia ušnice, čo bolo znakom toho, že bol narodený v jeho termíne, záhyby, jednoducho milimeter po milimetri. Ukázala nám ako skladať látkovu plinenku, ako viazať šatku na nosenie detí a spoločne sme ho obliekli. Toto oneskorné dôkladné vyšetrenie dieťatka po narodení sme si mohli dovoliť len vďaka tomu, že sme mali domáci pôrod, pri ktorom mal Nio Apgarové skóre s najvyšším hodnotením.

Po obede sme šli do pôrodnice. Keby som nemala krvnú skupinu 0 negatív a Maťko B plus, nešli by sme. Rhega mi ale bolo treba. Personál bol najprv zaskočený, ale ústretový. Nabehli sme na pôrodný plán od momentu, keď je už Nio na svete. Ubytovali sme sa na rooming in, prišla nás pozrieť detská sestra, odmerali, odvážili Nia, zobrali mu krvičku a vyšetrili aj mňa. Pani doktorka mi zložila poklonu ako som hladko porodila bez poranenia, že by som mohla učiť treťorodičky ako rodiť. Aj Maťkovi sa ušlo komplimentov ako to zvládol... Nechceli sme ohroziť naše žienky a tak sme nemohli povedať, že sme mali pri pôrode odbornú aj duchovnú pomoc. Až neskôr nám to už nedalo a vysvetlili sme im, že sme na to neboli sami.

Prišli nás navštíviť moji rodičia s bračekom a s babkou.

Na druhý deň sme na moju žiadosť mohli íst domov:)) Cestou som povedala, že sa už neviem dočkať ďalšieho pôrodu. Bol to môj najdôležitejší zážitok, vďaka ktorému som spoznala samu seba, moju silu, trpezlivosť, pokoru...precítila som celý vesmír a splývala som s ním. Pochopila som, že život, to je všetko. Všetci sme jedno, navzájom prepojení.

Moja rodina ma napĺňa nekonečným šťastím, pokojom, istotou...Aj pre Maťka to bol nádherný zážitok, ktorý neopísateľne krásne upevnil jeho puto s Niom. Všetkých nás to prepojilo a od toho momentu sme takmer neddeliteľní.

Deň po našej svadbe sme si uctili našu placentu, poďakovali jej za to, že tak krásne nám pomáhala a posadili ju spolu s Ginkom na našom pozemku.

Starí Slovania sadili placenty pri svojich príbytkoch, aby tam človek symbolicky zapustil korene a vedel, kde sa má vracať, kde je jeho domov...

Nia svet privítal s láskou. Cítil sa vítaný a tak s láskou a úctou pristupuje k svetu aj on. Miluje ľudí a zvieratká. Je nebojácny a stále žiari. Prekvitá ako jeho strom života. Učí nás každým dňom byť lepšími, byť tým, čím sme sa narodili, aby sme boli. Vnímaví milujúci hrdí rodičia.

Prajem to vám všetkým.

Prešlo vyše roka a ku zdrojom, ktoré ma podporovali v domácom pôrode pribudlo mnoho ďalších skvelých kníh (Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu od Henci Goer, Znovuzrozený porod - Michel Odent, Hovory s porodní bábou - Jana Doležalová, Pôrod bez násilia Frederick Leboyer...) a najmä dva dokumenty o pôrodoch The Business of Being Born (http://www.vnimavetehotenstvo.sk/aky-biznis-je-narodit-sa-v-porodnici/) a rovnako zaujímavý Orgasmic Birth (www.orgasmicbirth.com ).

Všetkým,ktorí sa prečítali až sem, som prepísala niekoľko užitočných pasáží z dokumentu Orgasmic Birth:

z vyjadrení pôrodných asistentiek, rodičovských poradkýň, psychologičiek...:"Nie je možné popierať zmyselný a sexuálny charakter pôrodu.", "Je to ten najlepší orgazmus, to najlepšie na ňom je tá veľká intimita. Ten moment spojenia.
"Ten nádherný pocit chvenia. Boli sme stvorené k rodeniu detí. Neobracajte sa so svojím telom len tak medicíne.", "Chcem výjsť von a napísať na veľký bilboard: “Ženy celého sveta, vezmite si svoje pôrody späť. Ako si dovolíte užívať si svoju sexualitu, užite si aj svoj pôrod."!
Billie Wolf RN, lektorka predpôrodnej prípravy Lamaze: "Mám rada, keď sa matky a otcovia bez zábran objímajú a bozkajú a pri pôrode si vzájomne prejavujú lásku. Pôrod je súčasťou ženského sexuálneho života. O tom vždy hovorím, že potreba lásky, a že kontakty medzi otcom a matkou sú tak dôležité. Je veľmi dôležité, aby ženy vedeli, že pôrod má aj senzuálnu stránku, najmä v situácii, keď sú neustále kŕmené strachom a negativitou. Strachom, že pri pôrode zažijete jedine bolesť. Jedine to nám súčasná spoločnosť predkladá. "

Christiane Northrup MD, autorka: Keď sa pozriete na to, čo s pôrodom robia médiá, najmä pohľady na pohotovosť, ľudia prichádzajú na pohotovosť a kričia, ako by mať dieťa bola tá naväčšia katastrofa, a tak sa to teraz zapísalo do niekoľkých generácií. "

“Na predpôrodnej príprave hovoríme tiež o hormónoch pri pôrode a ich význame. Je naozaj dôležité, aby matky vedeli, že sa majú nechať viesť prúdom hormónov. "

Elizabeth Davis CPM, Medzinárodný inštitút pôrodných asistentiek, Inc. : Najlepšie chráneným tajomstvom o pôrode je to, že sa jedná o sexuálny zážitok. Musíme sa pozrieť, aké hormóny sú v hre. Sú to nielen endorfíny, ale aj oxytocín, ktorý poznáme tiež ako "hormón lásky".”

Marsden Wagner MD, riaditeľ Ženského a detského zdravia Svetovej zdravotnej organizácie 1992-98 : A tieto hormóny sú opakom adrenalínu, ktorý spôsobuje, že keď sa bojíme, sme neistí, máme strach. Je to podobné, ako keď sa s niekým milujete. Musíte byť v bezpečí a bez vyrušovania, a tak môžete mať orgazmický pôrod, pretože pôrod bude vždy sexuálnej povahy. "

Sarah Buckley MD, Family Practioner: " Extatický pôrod Matka príroda pomocou hormónov naplánovala pre všetky ženy. Nie je to niečo, čo by mohli zažiť len niektoré, každá žena počas celého pôrodného procesu uvoľňuje najvyššie hladiny pôrodných hormónov. Začíname rozumieť tomu, aký význam pri pôrode má práve táto zvýšená hladina hormónov. Mnoho zásahov, ktoré sa dnes bežne v pôrodníctve užívajú, znižuje uvoľňovanie týchto hormónov v tele rodičky a spôsobujú, že je pôrod menej extatický, menej príjemný a dokonca menej bezpečný pre ženu aj dieťa.”
Marsden Wagner MD, riaditeľ Ženského a detského zdravia Svetovej zdravotnej organizácie 1992-98 :
"Keď dnes pôjdete rodiť do priemernej americkej pôrodnice, bude pravdepodobné, že sa vám narodí normálne dieťa a vy sama budete v poriadku. Nebudete ale mať normálny pôrod v tom zmysle, že by vám neurobili všmožné zbytočné veci, to nie. Keď sme pred rokmi pôrod preniesli do nemocnice, robili sme to, ako by to bola operácia. Ženu posadili na pôrodné kreslo, ona ale môže chodiť, nie je chorá.
Vzali sme jej jej normálne oblečenie a nasadili nemocničnú košeľu. Pri normálnom pôrode ale nie sú potrebné košele ani masky."

Robbie Davis-Floyd PhD, Medical Anthropologist:
"Dostáva infúziu napriek tomu, že už štyridsat rokov máme vedecké dôkazy, ktoré ukazujú, že je pre ženy omnoho lepšie, aby pri pôrode sami jedli a pili. Nepotrebujú byť zavodňované pomocou infúzie.”

Marsden Wagner MD, riaditeľ Ženského a detského zdravia Svetovej zdravotnej organizácie 1992-98 :
“Pripoja ju na elektronický fetálny monitor. Lekár alebo sestra vôjdu do izby, ani sa nepozrú na ženu, pozerajú sa na obrazovku.”

Robbie Davis-Floyd PhD, Medical Anthropologist:
“Monitor bol určený k prevencii nadbytočných zásahov do pôrodu. A nakoniec sa používa práve naopak. Počet cisárskych rezov v USA vzrástol z 6% v dobe, kedy sa monitor začal používať, na 23% po desiatich rokoch používania. V skutočnosti totiž monitor v príliš mnoho prípadoch vyvolá falošný poplach.

Christiane Northrup MD, autorka:
"Ženy a lekári majú samozrejme pocit, že čím viac zásahov, tým je pôrod bezpečnejší, a nedá sa spochybniť, že zásahy zachaňujú životy. Ale problém je v tom: medzi normálnymi rodičkami, normálnymi zdravými ženami, ich bude mať komplikácie len menej ako 10%. Keď použijete rovnaké štandardy u tých 90%, ktoré budú rodiť normálne ako u tých 10%, ktoré rodiť normálne nebudú, potom u tých zdravých zabránite pôrodnému procesu a skazíte im ho!

Naoli Vinaver CPM Midwife:
"Ženy prichádzajú za pôrodnou asistentkou, pretože cítia, že bude milá a prívetivá a spolu s nimi bude oslavovať ten zázrak života, ktorý prežívajú. Pôrodná asistentka sa uistí, či je dieťa v dobrom postavení, či dobre rastie a zdravo reaguje na vonkajšie podnety. Pôrodná asistentka sleduje jej celkový zdravotný stav. To je predpokladom toho, aby sa dalo rozlíšiť, či je žena zdravá a môže rodiť doma, alebo či potrebuje prejsť k lekárovi, alebo do lekárskeho systému, kde sa o ňu budú starať ako o rizikovú pacientku. Ak chce mať žena extatický pôrodný zážitok, musí si vedome vybrať, kde chce rodiť a s kým. Pre úžasný extatický pôrod sú potrebné rovnaké okolnosti ako pre veľmi príjemný sexuálny zážitok.
Pôrodná asistentka:
Je absolútne normálne, keď sa pôrod spomalí. Musíte rodiť vlastnou rýchlosťou, v správnom čase. Keď počujete, že lekár hovorí: "musíme vám dať to a to, pretože my vieme, čo je normálne" vidíte, že si nedopriali íst o krok ďalej, aby videli, čo je normálne.

Robbie Davis-Floyd PhD, Medical Anthropologist: "Bývalo normálne, že pôrod mohol trvať 26 hodín, potom 24, potom 22, a potom keď v niektorých pôrodnicicach neporodíte do 12 hodín, je potrebné nejak zakročiť."

Marsden Wagner MD, riaditeľ Ženského a detského zdravia Svetovej zdravotnej organizácie 1992-98:
"Dieťa je v maternici. Maternica má ústa, ktoré sa volajú kŕčok maternice, a to je sval, ktorý je normálne veľmi pevne uzatvorný, aby udržal dieťa vovnútri. A potom sa musí otvoriť a to je pôrod. Pôrod je otváranie tohto veľmi silného svalu."

Richard Jennings CNM Director of Midwifery Bellevue Gouverneur NYU:
"Otvorí sa na 10 cm, potom je otvorený tak, že úplne zmizne. Ten proces postupuje pomaly na začiatku, a keď ste niekde medzi 4-6 cm a aktívne rodíte, potom to ide rýchlejšie.

"V nemocnici robia časté vaginálne vyšetrenia, aby sa uistili, či sa otvárate dostatočne rýchlo, a keď nie, dajú vám oxytocín. Problém je, že oxytocín kontrakcie predľži a zosilní a sú aj omnoho bolestivejšie. Tie dlhšie, silnejšie a bolestivejšie kontrakcie stláčajú prívod krvi a kyslíka a často ho vystavujú stresu. A potom sa náhlite so ženou na cisársky rez kvôli tiesni plodu, ktorá je spôsobená oxytocínom na prvom mieste. Lekár a matka povedia: "Bohuvďaka za pôrodnicu, vďakabohu za technológiu, dieťa by bez nej neprežilo", ale to pôrodnica a technológia najprv vytvorili ten problém. "

Maureen Corry, Executive Director, Childbirh Connection:
"Ďalší faktor, ktorý prispieva k nárastu cisárskych rezov v našej zemi, je veľký počet vyvolávaných pôrodov. To sa stáva pri pôrode umelo vyvolanom liekmi, ako je oxytocín. Keď syntetické lieky nahrádzajú prirodzený oxytocín, znižujú prirodzený účinok na matku a dieťa.

Marsden Wagner MD, riaditeľ Ženského a detského zdravia Svetovej zdravotnej organizácie 1992-98 :
Lekár môže ženu reznúť v utorok, v stredu, vo štvrtok, nikdy nie cez víkend a verili by ste, že cisársky rez je v našej zemi bežnejší od pondelka do piatku? A že aj akútny cisársky rez je bežnejší od pondelka do piatku? Vidíte, ako sa zahrávame s prírodou.

V roku 1985 Svetová zdravotnícka organizácia získavala údaje z celého sveta. Prihliadla k všetkým vedeckým dôkazom a stanovila doporučený počet cisárskych rezov medzi 10-15%. Potom to porovnala s počtom žien, ktoré zomrú okolo pôrodu. Pokiaľ je CS viac než 15%, počet umrelých žien vzrastá. V USA je to 29,5%! Dvakrát toľko než je podľa WHO optimálne. To znamená jedine to, že v tejto zemi každý rok zomrie veľmi veľa žien, ktoré nemuseli kvôli zbytočným cisárskym rezom a to je skutočne tvrdá realita.

Na materstve a tehotenstve je výnimočné to, že sa netýka len vás, ale vás aj dieťaťa. Vaše rozhodnutie ovplyvňuje oboch. Ženy si vyberajú svojich zdravotníkov a chcú im veriť. Máme radu skvelých sestier, lekárov, pôrodných asistentiek a nemocníc a tie sa skutočne starajú o ženy a deti, pretože im na nich skutočne záleží. Ale často inštitučné nariadenie a prax preváži nad tým, čo naozaj považujeme za bezpečné a podporujúce pre matky a deti."


Richard Jennings CNM Director of Midwifery Bellevue Gouverneur NYU:
"Väčšina ľudí nerada vidí ženu rodiť, takže keď je anestézia po ruke, býva počet epidurálov 90%. Takže šanca, že žena porodí normálne na oddelení, kde je 90% epidurálov, je naozaj malá, pretože všetci budú chcieť, aby dostala epidurál, tak je to pre nich príjemné."

Christiane Northrup MD, autorka: "Epidurálna analgézia je v mojej profesii nazývaná "cadilacom anestézie" a je považovaná za niečo, čo by každá žena mala mať. Stretla som ženu, ktorá tomu hovorila "happydural". Niekdy ženy hovoria: "chcem epidurál ešte kým sa pôrod rozbehne". Takže potom majú ženy pocit, že neexistujú nijaké riziká, iba výhody.
Epidurál spôsobí znecitlivenie nervových senzorov v panve. Pozrime sa na to takto. Nervové senzory sú ako diaľnica, po ktorej dieťa cestuje. Znecitlivte si chodidlá a potom skúste íst po diaľnici. Budete s tým mať problémy. Povedzme, že vaše motorické nervy fungujú, svaly fungujú, motorické nervy, ktoré hýbu chodidlami fungujú, ale necítia vaše nohy a tie potom nefungujú normálne.


Marsden Wagner MD, riaditeľ Ženského a detského zdravia Svetovej zdravotnej organizácie 1992-98 :
"Pôrodná bolesť je pre normálny pôrod veľmi dôležitá. Je to zásadná časť cyklu, ktorý prebieha v ženskom tele. Takže bolesť pošle správu mozgu, mozog uvoľní hormóny, ktoré idú k maternici a povedia jej, čo má robiť a čo nemá robiť. A keď odstránite bolesť, celá normálna fyziológia je preč. Preto je tiež pri epidurále toľko klieští, vákuových extrakcií a císarov.

Carrie Contey PhD Perinatal Psychologist:
"Bolo by pekné povedať, že žiadna žena by nemala mať pri pôrode lieky, kvôli dieťaťu, ale nie je to tak jednoznačné, pretože sa snažíme, aby to bola čo najmenej záťažová udalosť pre dieťa, keď žena pri pôrode trpí, môže to byť pre dieťa viac stresujúce, než keby sa jej uľavilo, ako napríklad po epidurálke. Ja osobne by som privítala oveľa viac podpory od dúl, partnerov a lektoriek pred pôrodom, aby boli viac pripravené a vedeli, ako si lepšie pomôcť, keď majú bolesti."

Director of Obstetrics and Gynecology, St. Luke`s - Roosevelt.: "Pokiaľ chcete rodiť normálne, bežte tam, kde sestra neprichádza každých desať minút alebo anesteziológ neklopká na dvere a nehovorí: "Idem spať, ste si istá, že nechcete epidurál?" Všetci sme len ľudia a keď ma budete pokúšať sladkosťou, keď budem na diéte, nevydržím a vezmem si. Tu je tou sladkosťou epidurál, nemôžete ho dostať. V pôrodnom centre, kde sa práve nachádzame, používame jacuzzi miesto epidurálu. Teplá voda s bublinkami uvoľňuje svaly a pomáha pri bolesti. Je známe, že voda urýchľuje pôrod, znižuje bolesť, skrátka mne to pripadá ako dobrá voľba.

Osobne si myslím, že najlepšia úľava pre rodiacu ženu je mať okolo seba ľudí, ktorí ju podporujú a s ktorými sa cíti dobre a uvoľnene. Pokiaľ je v stave, keď hormóny fungujú skvelo, tak ako pri nerušenom pôrode, potreba úlavy od bolesti bude veľmi malá."

Ina May Gaskin CPM Directir The Farm Midwifery Center:
"Radu znalostí, ktoré si ženy predávali medzi sebou, nemôžu dať dohromady chirurgovia, alebo mužskí pôrodníci, pretože pôrod neprebieha fyziologicky rovnako v prítomnosti chirurgov, či lekárov ako v prítomnosti empatických žien.

Sarah Buckley MD, Family Practitioner, "Štúdia domácich pôrodov v Amerike a Kanade z roku 2005 ukázala, že medzi 5000 ženami boli výsledky pokiaľ ide o bezpečnosť, u žien, čo rodili doma, aspoň rovnako dobré ako u rodičiek s nízkym rizikom v pôrodniciach. Zásahov bolo oveľa menej. Podľa tej štúdie boli miery cisárskeho rezu, epidurálu, vyvolania pôrodu, povzbudenia kontrakcií, epizotómie, všetky pod 10%, čo bolo omnoho nižšie, než odpovedajú údaje v pôrodniciach."

Anne Margolis CNM Pôrodná asistentka: "Domáci pôrod je bezpečný. Doma máme rovnaké vybavenie ako každé pôrodné centrum. Tieto pomôcky používam najčastejšie. Takže toto je fetoskop, rukavice, kultivačné "šteticky", mám krabicu s ihlami, kladivko na reflefy, teplomer, teplomer, šitie, mám lokálne anestetikum, dezinfekčný roztok, termofor, gázu, sterilné podložky...váha, dopler, kyslík..."

Ricardo Herbert Jones, MD Gynecologist Obsetrician :
"Pôrod je križovatka. Môžete žene pomôcť prejsť veľmi fantastickou transformatívnou životnou cetou. Môže sa pretransformmovať v úplne odlišnú ženu. Môže pochopiť, že keď: môžem preknať všetky prekážky, bolesť, strach a keď som dosiahla svojho cieľa, môžem teraz zvládnuť už úplne všetko.
Ale rovnako tak, keď tú ženu nebudeme rešpektovať, keď jej nedáme dôstojnosť pri pôrode, mohli by sme ju uviesť v depresie a k myšlienke: môj pôrod je príkladom mojej podradnosti, neschopnosti, mojej nedostatočnosti.

Penny Simkin PT Author:
"Dnes vieme, že ženy, ktoré v rannom živote zažili množstvo tráum, najmä sexuálne, ale aj fyzické tramy, emočné zanedbávanie, si o sebe a o živote utvoria predstavu, ktorá ich pri pôrode znevýhodňuje. Niektoré bežné zákroky prevádzané väčšine rodičiek bývajú pre sexuálne zneužité ženy traumatické."

Elizabeth Davis CPM Co-Director National Midwifery Institute, Inc.:
"Pomocou vhodnej podpory, mentálnej prípravy a starostlivej prepôrodnej starostlivosti, je možné ženu optimálne pripraviť, aby zvládla pôrodnú skúsenosť a úplne sa ňou zmenila."

Elizabeth Davis CPM Co-Director National Midwifery Institute, Inc:
"Ženy pri pôrode potrebujú súkromie. Potrebujú ztlmené miestnosti, minimum vyrušovania. Keď ich niekto pozoruje, narušuje tým uvoľňovanie tých správnych hormónov. Takže žena sa môže cítiť pozorovaná lekárom alebo sestrami."

Ina May Gaskin CPM Director The Farm Midwifery Center:
"Uvedomte si, keď idete do nemocnice a niekoľkokrát vás prerušia, ste vystavená pohľadom a ktokoľvek môže vstúpiť a vyrušiť vás, môžeme sa diviť, že sa deti niekdy obtiažne rodia? Naše zvierače sú hanblivé, sú hanblivé a môžu sa náhle zatvoriť.


Christiane Northrup MD Author:
"Tehotné a najmä rodiace ženy sú emocionálne veľmi citlivé, sú veľmi intuitívne a reagujú na všetko okolo. Poznáme to pri zvieratách. Keď chcete, aby zviera správne rodilo, neobklopujete ho ostrým svetlom a miliónom ľudí, ale necháte ho na pokoji.
Keby vaši zdravotníci vedeli, že vám majú zabezpečiť bezpečné prostredie kde by bolo všetko možné a podporili vás v tom, uvoľnili by ste sa, vaše telo by sa otvorilo, bolo by to úplne iné."

Sarah Buckley MD, Family Practioner: "Extatické hormóny, ktoré žena produkuje počas pôrodu, sú takmer rovnaké ako tie isté extatické hormóny, ktoré žena uvoľnuje pri sexuálnom akte. Inými slovami privádzať na svet dieťa má mnoho spločného aj so splodením dieťaťa."

Christiane Northrup MD, autorka:
"Všetky cesty zapojené pri sexuálnej slasti sú stimulované aj pri rodení dieťaťa. Keď umožníte pôrod dieťaťa, keď si dovolíte otvoriť sa pôrodu dieťaťa, ako sa otvárate orgazmu, je možný úplne rovnaký zážitok. Z neurologického hľadiska to dáva zmysel."

Sarah Buckley MD, Family Practioner: " Keď sa pôrod presunul zo spální do nemocníc, muselo sa predstierať, že so sexom to nemá nič spoločné. Ale on so sexom má spoločné mnoho. Keď budete počúvať, ako rodí žena, o ktorú sa správne starajú, a ktorá bola na pôrod dobre pripravená, budete počuť, že vydáva zvuky, ako by prežívala skvelý sex."

Pri milovaní doslova vytvárame hormón lásky oxytocín. Najvyššia hladina oxytocinu, ktorú kedy žena dosiahne, je v okamžikoch pri pôrode dieťaťa. Pri milovaní v tele vytvárame tiež prirodzený opiát, beta endorfín, hormón slasti. Ten je produkovaný rovnako hlboko v strednom mozgu rodiacej ženy. Počas pôrodu sa hladina endorfínov znyšuje, a to ženu privádza do stavu zmeneného vedomia. A potom náhle prichádza ďalší hormó: adrenalín, protipól hormónu oxytocínu. Adrenalín prináša nutkanie tlačiť, a pokiaľ je im to umožnené, pokiaľ majú tú voľnosť, ženy sa postavia, predklonia, otvoria ústa a začnu revať a kričať Toto uvoľnenie adrenalínu a potreba postaviť sa sú vyvrcholením toho silného momentu, ku ktorému musí dôjsť, aby sa dieťa narodilo. Adrenalín a noradrenalín sú vlastne hormóny orgazmu.

Penny Simkin PT Author:
"Keď sa žena cíti bezpečne v mieste, kde rodí, keď sa cíti bezpečne vo svojom tele, tak potom môže zažiť radosť a zmyselnosť pôrodu, ktorých sa nedostane vždy všetkým ženám. Ženy, ktoré pri pôrode zažijú orgazmus a spomínajú na neho ako na veľké zmyslové potešenie, si uvedomujú, že to pre ne bol znielen vrcholný sexuálny zážitok, ale tiež životná premena a veľká životná skúsenosť.

Sarah Buckley MD, Family Practioner: " Musíme o pôrode povedať pravdu. Musíme ponúkať informácie, možnosť spontánneho pôrodu, prirodzeného pôrodu ako lákavú príležitosť nielen, aby sme urobili všetko, čo je správne pre dieťa, dbali na jeho zdravý začiatok, ale aby sme urobili aj krok k zážitku toho, čo nám život len tak neponúkne. Keby vám niekto povedal, že môžete prežiť jeden z najviac fyzicky, emocionálne, spirituálne transcedentných momentov v živote a dal vám k tomu mapu, odmietli by ste to?

Sarah Buckley MD, Family Practioner: "Robila som prieskum medzi 150 ženami, ktoré žijú v mojej dedine, niektoré rodili v nemocnici, o niektoré sme sa starali my, o iné iní ľudia, a myslela som, že ich bude tak šest, sedem, ale 21% ich povedalo, že prežili orgazmus niekedy počas prvej alebo druhej doby pôrodnej.

Sarah Buckley MD, Family Practioner: " Hodina po pôrode je pre matku a dieťa vzácny a jedinečný čas. Všetky tie hormóny, ktoré dosahujú vysokej hladiny počas pôrodu si vysokú hladinu udržujú. Takže matka s dieťaťom sú, ako hovorím, v "hormonálne extatickom stave", čo je dokonalá situácia na to, aby sa zoznámili a zamilovali do seba. Nikdy znova už nebudú v rovnakom hormonálnom stave, ako v tej prvej hodine po pôrode. Je veľmi dôležité, aby sme my zdravotníci rešpektovali tento čas a porozumeli jeho významu. pre túto matku a pre toto dieťa už sa to nikdy nebude opakovať.

Lawrence D. Rosen MD: "Začíname si uvedomovať, že fyzické okolie, stav našej mysle a naše emócie, to, s kým sme v tom čase v kontakte, má silný vplyv na zdravie dieťaťa. Nepremýšľame o tom často, ale to, ako dieťa príde na svet, má veľký vplyv na jeho zdravie a pohodu v detstve a ešte dlho potom.

Robbie Davis - Floyd PhD, Medical Anthropologist: "Bolo by skvelé, keby v našej kultúre ženy svoje pozitívne pôrodné príbehy odovzdávali častejšie ženám ktoré nevedia, aký pôrod by chceli mať. Myslím si, že jeden z dôvodov, ktorý ženám bráni rozprávať svoje pozitívne posilňujúce pôrodné príbehy ďalej, je ten, že nechcú, aby sa ženy rodiace cisárskym rezom cítili zle. Máme zábrany, my, čo sme zažili magicky posilňujúce, meniace, náročné a úspešné pôrody, hovoriť o svojich pôrodoch pred niekým, kto skončil cisárskym rezom, alebo mal epidurálku od otvorenia na dva centimetre, pretože potom si takáto žena pripadá neschopná alebo horšia pred našou silou a to nie je slušné, to predsa nie je správne. A tak sem prestali rozprávať svoje pôrodné príbehy a ja myslím, že by sme mali znovu začať."

Sarah Buckley MD, Family Practioner: " Viem, že keď žena rodí so svojou vlastnou silou a nájde si svoj rytmus a svoje polohy a svoje zvuky a svoj moment extáze pri pôrode, že sa stane inou ženou a zapálenou matkou.´"


Pôrodná asistentka: "Dúfam, že sa ženy na celom svete stanú náročnejšie a tiež realistickejšie, pretože byť realistická, znamená očakávať, že váš pôrod bude úžasný."


útočisko uprostred panenskej prírodynajhlbšia meditáciapohybom k pohybu:)v šťastnom očakávanímikrospánky sa striedajú s bdením v inom vedomímasáže od ramien po driek z milujúcich rúk, čakanie na úplné otvorenie sa krčka maternicekrčok maternice sa úplne otvoril -na prvé jemné potlačenie s vlnou kontrakcie sa objavila hlavička. V mnohých kultúrach je narodenie sa s plodovými obalmi na hlávke považované za znak šťastia v živote. Nijuškovi plodobý obal razil cestu :)  čakáme na ďalšiu kontrakciu. Nikto mi nehovorí ako mám dýchať, alebo akú mám mať polohu. Môžem sa tak sústrediť na to, čo naozaj s Niom potrebujeme.  čakáme na ďalšiu kontrakciu. Nikto mi nehovorí ako mám dýchať, alebo akú mám mať polohu. Môžem sa tak sústrediť na to, čo naozaj s Niom potrebujeme.  Na druhé poddanie sa slabučkej kontrakcii zo mňa Nijko vyletel. Naša telepatická komunikácia na chvíľu odišla. Ostávame všetci v nemom úžase aké to bolo ľahké. Pôrodná asistentka bleskovo kontroluje dieťatko a konštatuje, že je presne desať hodín a máme chlapčeka, o čom sme počas tehotenstva nepochybovali ani na moment. Nio sa neponáhľal a tak bol po narodení sýty a nepotreboval hneď piť. Chcela som si ho v lone čo najjemnejšie hladiť a konečne sa dívať a dívať.pupočná šnúra stále pulzuje a kým nedopulzuje a Nio nezačne úplne sám dýchať, ostávame ešte spojení.Spušťajú sa najvyššie hodnoty hormónu lásky Oxitocínu tak v mojom, ako aj Nijuškovom tele. Očný kontakt, dotyky, prítmie, krásna atmosféra, partner, pokoj, radosť, neopísateľná radosť...Nia mi nikto neberie, je tam, kde sa tešil celý čas, že bude - s nami. Svet ho privítal s láskou a v bezpečí a tak si ho niekde v podvedomí uložil a bude k nemu tak nebojácne a s láskou pristupovať aj on.Tak, ako sme vznikli -spolu, tak sa aj vítame . všetci spolu - silní - nerozluční.Verím, že aj v mužoch prebieha hormonálny ohňostroj, len súčasná veda tomu nevenuje pozornosť.Niovi ochráncovia sú s ním a nevedia, komu ďakovať za to šťastie.Nia prišla privítať aj roztomilá bytosť zo zvieracej ríše - myška. Postavila sa na nožky a usmievali sme sa na seba.Asi po 15 minútach Maťko prestrihol hrubú pupočnú šnúru. Placenta mala tvar podkovy - symbol šťastia :)táto belasá farba je strana od Nia.Sladký spoločný spánok.S Maťkom sme sa striedali pri spinkaní s Nijkom holými telíčkami na sebe.Dokonalá bytosť je na svete. Hľadí s pokojom a rozvahou a v nás vzbudzuje rešpekt.Tu má Nijko pol dňa.Ráno nám Luna ukazuje úväzy šatky na nosenie detičiek.Po dôkladnej kontrole dieťatka sa učíme skladať látkové plienky.Pomaly sa lúčime s domčekom a chystáme do pôrodnice.Sladké snívanie s úsmevmiPrvé kúpanie doma:):):):):):)