Plačem nad stavom detského ihriska
Bývame v širšom centre Martina a už dlhšiu dobu sa pozastavujem nad žalostným stavom detských ihrísk v našom... čítaj diskusiu...

Dudlík ano-nie?
Pozdravujem všetkých diskutujúcich. Máme doma Jakubka, ktorý bude mať v nedelu 3 týždne . Chcela by som... čítaj diskusiu...
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Diskusia "Príprava na pôrod"

  späť do zoznamu tém  

Dudlík ano-nie? 28.November 2008 18:38
  citovať  
Pozdravujem všetkých diskutujúcich.

Máme doma Jakubka, ktorý bude mať v nedelu 3 týždne .
Chcela by som vedieť aké skúsenosti majú mamimy s dudlíkom.
Jakubko zatiaľ dudlík nemá a kojím ho .
Ale Jakubko zistil veľmi rýchlo čo je dobré a tak ma začína používať ako dudlík.
A tak začínam mať dilemu či ho na dudlík zvyknúť alebo vydržať, ale ako potom riešiť to neefektívne dudlanie mňa ?.
A nenastupuje neskor cmúlanie pastičky a neskor palca?
Takže sa teším na vaše odpovede.
 
   

dudlík 29.11.2008 07:35
  citovať  
Mamin prsník je najlepším dudlíkom, ktorý poskytuje dieťatku výživu aj upokojenie. Je to dudlík, kde mu "chodia" všetky infomácie, ktoré potrebuje. Preto myslím neexistuje neefektívne dudlanie.
Cmúľanie pastičky je normálne vo vývoji dieťatka. Ak dieťa smúľa palec cielene(nie je to len oboznamovanie sa s palcom ako s inými časťami tela), môže to byť známka, že nemá dostatok podnetov z okolia. Alebo aj že ich má veľa - prepodnetovanie.
Ponúkanie dudlíka je podľa mňa len využívanie sacieho reflexu, ktoré samozrejme dieťa "upokojí". Alebo by sa dalo povedať presnejšie zamestná. Je to ale upokojenie a zamestnanie bez toku informácií, ktoré sú pre dieťa hlavne v rannom veku tak dôležité. Dieťa "musí" dudlať. Je to reflexívne správanie.


Pre a proti 29.11.2008 10:05
  citovať  
Ahoj Erika,
ako všetko, aj toto má svoje pre a proti. Ak je to tvoje prvé bábätko, poviem ti, užívaj si, že ho môžeš mať "na sebe" - z akéhokoľvek dôvodu. Ja som prvé tri mesiace mala pocit, že nič iné nerobím, len kojím, ale to mi nevadilo. Okrem tých výhod čo sa týka zdravia, som sa na dcérku nevedela vynadívať a zvuk prisatia mi prišiel ako najkrajší zvuk na svete (teraz má tri roky a najkrajšie je, keď sa vykaká - priority sa menia, ale to je o inom ) Viem, že niekedy treba ísť aj na záchod a umyť sa alebo najesť... Prvé mesiace som s ňou prisatou dokonca aj spávala. Skúšali sme jej dať aj cumlík, ale nevedela ho vôbec sať, stále jej vypadával. Skušali sme to až do jej 3/4 roka, lebo keď mala asi pol roka, mala som pocit že je v noci hore každú polhodinu, a to už bolo náročné Až potom sme pochopili - a teraz pri druhom dieťatku si na to už dávam pozor - že ona vlastne nechcela sať, ale tlačil ju grg. Takže teraz nosíme syna aj polhodinu po papaní, až kým sa poriadne "nedogrgá". Až potom vie kľudne ležkať. On má síce aj cumlík, ale hovorím, pri druhom je to úplne iné - niežeby som ho nechcela mať stále pri sebe resp. na sebe, ale už to nie vždy ide... Čo sa týka prštekov a palčeka - zhrniem pár slovami - cumlík môžeš vyhodiť, ale pršteky nie. Máme v rodine 8-ročné dievčatko, ktoré si doteraz cumle palček (nech už je dôvod akýkoľvek) a už má krivé zúbky, čo sa nie vždy dá napraviť. Keď si teda zvykne na prsty, asi sa ťažšie odnaúča... Skús cumlík len pri zaspávaní, a potom ho synčekovi vytiahnuť. Alebo ho proste uspi na prse a užívaj si to !!!

Dudlíkové variácie 29.11.2008 17:26
  citovať  
Adenka, toto je moje druhé dieťa a starší má 11 rokov.
Jakubko dudle statočne , snaží sa dojesť to čo nedojedol v brušku, starší syn mal dudlík od začiatku a dudlíkoval do 2 rokov a odučil sa bez problémov, lebo dudlík spapali rybky v mori
O tom odgrgnutí je to pravda, musí byť odgrgnutý aby pokojne spinkal a ešte musí mať aj prázdne črevko aby sa nespúčal, ale kedže pri staršom synovi som zažila koliky, tak som celá rada, že tieto procedúry si Jakubko vie vybaviť.
Patrik, aké informácie si Jakubko ťahá z mojho dudlíka napríklad?
To či som pokojná, či cítim alebo necitim nejaké emocie a čo ešte?
A vie tie emocie rozlišovať? Alebo ich spoznáva cezo mňa a tak sa im uči?
Je tam aj otázka palca a vykrivených zubov, v tom súhlasím a Adenkou, že dudlík je potom lepšie využiť ako riešiť krivé zuby.
Zasa ak si dieťa cumle palec tak že má z toho problém v školskom veku tak je asi problém vo výchove.
A čo znamená to cumlanie pastičky , resp. v čom je rozdiel kedy cmúla pastičku a kedy palec a príčiny.
Tak ja zasa bežim k malému poskytnúť info a mliečko

informácie a dudlanie 01.12.2008 20:19
  citovať  
Cez prsník "prechádzajú" myšlienky, emócie, danosti, vzorce správania... Adenka správne poznamenala aj druhú stranu dudlania. Ak ostaneme v informačnej rovine - dieťa potrebuje samozrejme aj informácie mimo prsníka. Podnety od otca, podnety od mamy mimo prsníka, podnety od okolia, podnety od seba(bez mamy a otca). Čím je dieťa staršie tým viac infomácií prichádza mimo prsníka. Niektoré informácie dieťa potrebuje a prsník ich nemôže dodať ani nahradiť. Ak chýbajú, tak je ale prvým, po ktorom dieťa siaha a vyžaduje si ho. UpoKOJENIE - UpoDOJČENIE.
Cez umelý dudlík neprichádza žiadna informácia. Je to z pohľadu informačného toku "stratený" čas.
Z toho vyplýva, že dudlanie-dojčenie cez prsník zvyšuje inteligenčný a emočný kvocient. :flowers.gif'>

Trochu odlahcim (:035:) 05.12.2008 22:55
  citovať  
Patrik, ja mam pocit, ze Adelka si to "svoje" odsaje (odje) a prsnik uz viac nechce. Krasne odgrgne a ked ju potom neskor chcem prilozit (si myslim, ze by si snad este dala ), tak odmieta. Niekedy podudle, ale ked jej zacne tiect mliecko, odtiahne sa a nechce. Ale ja tiez chcem mat inteligentne dieta, co odo mna dostava info!

: 035 05.12.2008 22:56
  citovať  
to malo byt ze toto:

inteligencia 06.12.2008 00:02
  citovať  
jucka píše:
Ale ja tiez chcem mat inteligentne dieta, co odo mna dostava info!


No ono nemusí ísť o kvantitu. Viacrodičky majú deti na prsníku väčšinou menej. Odpadá tu info pre mamu osobne - robím to dobre?, je už najedené?, nemalo by sať inak?, neviem sa vinadívať, ja som už mama a podobne. Aj toto info je samozrejme potrebné, ale potom sa ten čas na prsníku predlžuje.
A ešte každé dieťa je iné. Niektoré potrebuje viac infa z prsníka a iné viac od otca napr.

Kojenie 12.12.2008 14:29
  citovať  

Takže teda ak kojím, tak mám načo myslieť? Alebo nemyslieť. Alebo si mám opakovať slovíčka z angličtiny ?

Ináč sestričky na novorodeneckom na Štiavnici mi hovorili, že kojiť viac ako 15 min. je zbytočné. No mali by byť profíčky, ale mne prax ukazuje niečo iné
Jakubko najprv 15-20 min.ťahá, potom prídu na rad črevká, takže si pomáha dudlaním aby vytlačil čo v nich má , potom samozrejme treba dieťa prebaliť, ale pritom niečo vygrcne, v lepšom prípade odgrgne, v horšom dostane štikútku, prebudí sa a chce papať znova, takže kojenie sa takto predĺži aj na hodinu, v noci aj hodinu a pol.
Kde je tu miesto na to aby kojenie predlžovali, alebo skracovali moje myšlienky?V noci kojenie ovplyvňuje aj to,že dieťa zadrieme, a o hodinu kojím znova.

na čo myslieť, ako dlho 16.12.2008 21:03
  citovať  
Na čo myslieť? Pre mamu a dieťa je kojenie aj intímna záležitosť. Takže myslieť alebo nemyslieť asi podobne ako pri sexe. Nepopzerať pri kojení telku ani neopakovať slovíčka.

Každé dieťa pije svoj čas. Niektoré vysaje prsník za 10 min a inému to trvá hodinu. Možno platí menšie deti dlhšie ako väčšie. Ale môže hrať rolu aj svalový tonus. Hypotonícké dlhšie ako hypertonické.
Hovoriť o čase pri kojení patrí do obdobia pred 20-timi rokmi. Celkom sa čudujem, že práve v Štiavnici niečo také tvrdia. Dieťa by malo väčšinou vysať celý prsník z rôznych dosť podstatných dôvodov. To je jediná podmienka, ktorá by mala platiť pre čas kojenia. Pozri časť dojčenie na stránke.

Kojenie II 17.12.2008 09:55
  citovať  
Detská lekárka ma na poradni prekvapila konštatovaním, že kojené deti majú väčšie problémy s vytlačením stolice ako deti na umelej strave. Trápi sa pri tom aj Jakubko.
je pri tom veľmi sústredený , ale je to vždy dlhý proces a postupne aj bolestivý podľa toho ako sa stupňuje intenzita vzdychov ktoré postupne prechádzajú do nahnevaného a hlasného plaču.
Ak sa tento proces nepodarí uspokojivo zavŕšiť tak je potom celé spinkanie rozhádzané a uvzdychané.
lekárka hovorí, že je to z dôvodu, že materské mlieko detský organizmus maximálne využíva a len ťažko uvolňuje niečo z neho .
Som si vždy myslela, že deti na umelej strave majú väčšie problémy s vyprázdnením sa.
Čo môžem urobiť ja aby som to Kubkovi ulahčila? Masírujem mu bruško, cvičím s možičkami, nechávam ho kopať nožičkami, pijem feniklový čaj a rozumne sa stravujem.



??? 17.12.2008 18:06
  citovať  
Mila Erika, viem, ze chces, aby sa tvoj syncek co najmenej trapil, resp. netrapil pri vyprazdnovani. To je snom asi kazdej maminy. To, co pre to robis, je krasne!!! Ber to tak, ze kazde dieta je ine, niekto sa vyprazdni hned niekolkokrat za den, ine dietatko raz za 10 dni. Obidve varianty su v absolutnom poriadku. Asi sa zbytocne nestresuj a rob tak, ako to vnutorne citis. Tvrdenie tvojej lekarky ber jednym uchom dnu a druhym von. Niekedy sa veeelmi pozastavujem nad tym, co lekari dokazu vypustit z ust, bohuzial. Dalej - mas pocit, ze kojis kazdu hodinu. Dietatu treba dat vtedy, ked si pyta, nie podla nejakych starych pravidiel, ktore platili kedysi. Nepoznam ziadne dieta, ktore vydrzi bez kojenia 3 hodiny a dlhsie. Ja som svojho syna kojila asi kazdu 1,5 hod. a bolo to v absolutnom poriadku. Co sa tyka casu sania dietatka - mne syncek sal 15 minut a takmer vzdy zaspal na prsniku. polozila som ho, zobudil sa, grgol, chvilu sme sa nosili a zasa papal. A takto stale dookola. A brala som to ako fakt, ze to tak je a netrapila som sa, ze este neubehlo tolko a tolko casu. Tvoj syncek je este dost malicky, neboj, cas aj spinkanie sa upravia, nebude to takto vecne.
A este ma napada - neprebaluj ho hned.... nechaj mu cas, nech sa mu to trosku \"utrasie\" a prebal az potom. Nasa Adelka tiez zvykla mat stikutku, tak som prebalovanie riesila neskor a obe sme boli spokojne.
Ak chces mat istotu ohladom dojcenia, skus sa obratit na niektoru poradkynu dojcenia v tvojom okoli. Urcite ti rada poradi.

Patrik, ze sestry na novorodeneckom hovorili o 15-tich minutach - podla mna kvoli bradavkam - aby si postupne zvykli. Ja som aj pri Adelke davala na toto pozor, aby som nemala nejake trhlinky, lebo - hoci aj dietatko je prisate spravne - predsa len je to taka ina \"zataz\" na bradavku ako ked sa uz dojcenie rozbehne a stane sa z neho samozrejmost. A nevyhla som sa jednej malinkej este v porodnici, ale nastastie som to zazehnala v pociatocnom stadiu a nebol problem.

Drzim palce pri mlieckovani

15 min. 17.12.2008 19:13
  citovať  
jucka píše:
Patrik, ze sestry na novorodeneckom hovorili o 15-tich minutach - podla mna kvoli bradavkam - aby si postupne zvykli.


Erika píše:

Ináč sestričky na novorodeneckom na Štiavnici mi hovorili, že kojiť viac ako 15 min. je zbytočné.


Jasné ja tomu vpodstate rozumiem, ale mamina by si nemala zapamätať, že viac ako 15 min je zbytočné. Mala by si zapamätať, že záťaž postupne zvyšovať.



tlačenie 17.12.2008 19:29
  citovať  
Erika píše:
Detská lekárka ma na poradni prekvapila konštatovaním, že kojené deti majú väčšie problémy s vytlačením stolice ako deti na umelej strave.
lekárka hovorí, že je to z dôvodu, že materské mlieko detský organizmus maximálne využíva a len ťažko uvolňuje niečo z neho .



Erika, to je akoby sme povedali, že prirodzená strava prejde trávením ťažšie ako neprirodzená. Táto interpretácia bolestí bruška je miere povedané mylná. Pre vyprázdnenie nie je nič lepšie ako prirodzená strava mamy.

Tých príčin bolestí bruška môže byť viacero. Od súvisloti s rýchlym odstrihnutím pupočnej šnúry (výskum Terenc Dowling-a a jeho manželky) po prežívanie mamy (nespracované-nestrávené emócie z pôrodu a popôrodného obdobia). Umožniť dieťatku sa s tým vysporiadať cez tlačenie je to najlepšie, čo pre neho môžeme urobiť. Ono ak sa tak nestane, môže tlačiť potom neskôr v živote, kde to už je o dosť ťažšie. Erika tu vidíš, že nie všetko čo sa nám javí ako nepríjmené musí byť zlé.


 
   

Moja odpoveď v diskusnej téme "Dudlík ano-nie?"


  pridať odpoveď