Novorodenecká žtlačka vniká na základe zvýšenej hladiny bilirubínu, žltého farbiva v krvi. Je to odpadový produkt rozpadu červených krviniek, ktorú sú u novorodenca vo vyššom počte ako u dospelého človeka. Pečeň dieťatka ešte tesne po pôrode nerozbehla svoju činnosť naplno, preto sa ďalej bilirubín ukladá v tele v ďalších orgánoch, medzi ktorými je aj koža, sliznice a očné bielka.
Prirodzená novorodenecká žltačka sa objaví približne na druhý až tretí deň po pôrode a stratí sa „sama“ tak, že filtáciu bilirubínu nakoniec telíčko dieťatka zvládne. Tento proces trvá od 5-6 dní až do dvoch týždňov. Existuje aj patologická alebo chorobná forma žltačky. U dieťatka sa prejaví približne prvý deň po pôrode, kde hodnoty bilirubínu sú veľmi vysoké. Všetky tieto hodnoty sleduje pediater a včas ďalší postup konzultuje s rodičmi.
Hladiny bilirubínu je možné zistiť pomocou prístroja, ktorý sa prikladá na kožu bábätka alebo pomocou krvného odberu pre určenie presnej hladiny.
Pri novorodeneckej žltačke je očistný systém dieťatka viac zaneprázdnený, takže býva dieťatko spavejšie. Zároveň býva dojčenie náročnejšie na prisatie a vysatie celého prsníka.
V praxi môžeme vidieť "ťažšiu" žtlačku u detí, ktoré prežili silnejšiu pôrodnú traumu alebo mama prežíva stres alebo nejaký druh viny po pôrode. Súvisí to aj s pečeňou, ktorá je na úrovni psychiky citlivá na emóciu zlosti a hnevu. Ak je zaťažená, či už priamo pôrodnou traumou dieťaťa alebo prenosom emotivity mamy, tak jej filtračná funkcia nabieha pomalšie.
Pomôcť novorodeneckej žltačke môžeme vystavením čo najväčšej plochy telíčka dieťatka dennému svetlu. Prípadne sa používa čaj s prímesou čierneho uhlia na pomoc vstrebaniu toxínov a tak odľachčeniu pečeni, koži a slizniciam. Mama môže pomôcť komunikovaním prípadných emócií (hlavne hnevu a pocitov viny) z prežitého pôrodu s najbližšími. Dojčenie by malo prebiehať v pokoji bez nejakých silných vonkajších podnetov.
Zdravému donosenému dieťaťu nespôsobuje problémy hladina 342 µmol/l bilirubínu v krvi. Neexistuje dôkaz, že by aj vyššie hladiny spôsobovali nejaké problémy. Svetovo uznávaní odborníci na novorodeneckú žltačku, Jeffrey Maisels a Tom Newman, vytvorili prehľad všetkých dostupných údajov o problematike novorodeneckej žltačky a zistili, že obavy z akýchkoľvek vysokých hladín bilirubínu v prípade, že hovoríme o zdravom a donosenom novorodencovi, sú neopodstatnené.
Pri vysokých a dlhotrvajúcich hodnotách bilirubínu môže lekár rozhodnúť o nasadení liečby, ktorá pozostáva z fototerapie. Novorodenec sa podrobí svieteniu svetlom, ktoré rozkladá bilirubín v koži na látky, ktoré sa potom vylúčia močom. Pri fototerapii je potrebné dieťaťu podávať Pyridoxin - vitamín zo skupiny B.