Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Čo ovplyvňuje zloženie materského mlieka?

Z dlhodobého hľadiska aj prsník podvyživenej mamy vyrába relatívne plnohodnotné mlieko pre dieťatko. Z krátkodobého hľadiska môže jeho zloženie a tým správanie dieťatka ovplyvniť strava, telesná námaha a psychická pohoda/nepohoda mamy.

Strava

Aj keď zloženie mlieka nie je plne závislé na stravovaní mamy, väčšina prvkov v mlieku je z neho vyrábané a spracovávané telom. Preto by strava mamy mala byť tomuto prispôsobená. Pri stravovaní platí pravidlo: „Naraz (za jeden deň) do stravy nepridávame viac ako jedno jedlo naviac, ktoré predtým mama nejedla“. Týmto je zaručené, že ak dané jedlo dieťatku nevyhovuje, môžeme ho z jedálnička vylúčiť. Ak by sme pridali viac jedál naraz, nemuseli by sme zistiť od čoho je dieťatku horšie alebo čo je pre dieťatko ťažšie stráviteľné.

Telesná námaha

Pri telesnej námahe sú do tela vylučované toxíny hlavne z tukových zásob a zároveň svalmi vylučovaná kyselina mliečna. Tieto prvky dočasne menia zloženie mlieka a čo sa týka kyseliny mliečnej hlavne jeho chuť. Dieťatko pritom môže na isté obdobie odmietať prijímanie mlieka, čo môže znamenať niekedy aj laktačnú krízu alebo stratu mlieka.
Často sa stáva, že veľmi skoro po pôrode mamy hnané mýtom pribratia po pôrode začínajú s cvičením, posilňovaním alebo inými kúrami, ktoré môžu znamenať vyššie popisované vylúčenie toxínov alebo kyseliny mliečnej.
Na druhej strane pomalé aj dlhé prechádzky a pobyt na čerstvom vzduchu tieto toxíny efektívne vylučujú z tela.

Šťastie/Stres

Príjemné pocity a stres priamo pôsobí na hormonálnu sústavu ženy a hlavne na hormóny podporujúce dojčenie(prolaktín, oxytocín). Zvýšenie stresu môže preberať bábätko s podobným prejavom a zároveň to môže znižovať tvorbu a kvalitu mlieka. Naopak šťastnej mame sa tvorí mlieko v prirodzenej forme a kvalita stúpa.