Vycvik
...naučte sa učiť krásnym zážitkom priviesť na svet a vychovať dieťa... čítajte viac v článku a pozvánke tu...

Druhy antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia


Vnútromaternicový hormonálny systém

Vnútromaternicový hormonálny systém je teliesko vylučujúce hormón - gestagén, ktoré sa zavádza do dutiny maternice počas menštruácie. Je účinné počas piatich rokov a trvalo lokálne uvoľňuje malé množstvá gestagénu, ktorý zahusťuje hlien v krčku maternice. Týmto zabraňuje prechodu spermií do maternice. Okrem toho je rast výstelky maternice (endometria) znížený natoľko, že vajíčko by sa ani v prípade oplodnenia nezahniezdilo.

Antikoncepčný krúžok

Antikoncepčný krúžok predstavuje kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, ktorá obsahuje estrogén a progestogén. Tieto hormóny sa z krúžku uvoľňujú postupne a nepretržite prenikajú do krvného obehu cez pošvovú stenu. Ich primárna funkcia spočíva v zabránení ovulácie, takže z vaječníkov sa neuvoľní vajíčko. Okrem toho, tieto hormóny menia konzistenciu hlienu krčka maternice, čím zabraňujú preniknutiu spermií do maternice.

Antikoncepčná tyčinka

Po zavedení tyčinky táto začína do krvného obehu uvoľňovať hormón, ktorý je odvodený od hormónu žltého telieska. Antikoncepčná tyčinka neobsahuje žiadne estrogény. Po 3 rokoch sa doporučuje tyčinku odstrániť, čo predstavuje opäť jednoduchý chirurgický zákrok vykonaný v lokálnom znecitlivení.
Antikoncepčný účinok je zaistený zamedzením uvoľňovaniu sa vajíčka z vaječníka a k zahusteniu hlienu v krčku maternice. Naviac hormón uvoľňovaný z podkožnej tyčinky spôsobí nedostatočné vyzrievanie sliznice maternice, ktorá nie je schopná prijať oplodnené vajíčko.

Antikoncepčné injekcie

Gestagénové injekcie sú podávané do sedacieho svalu každé tri mesiace. V sedacom svale sa vytvorí zásoba hormónov, odkiaľ sa počas troch mesiacov hormón uvoľňuje do celého organizmu. Nevýhodou je relatívne dlhý čas k návratu plodnosti (ešte niekoľko týždňov po predpokladanom odoznení účinku).


Orálna antikoncepcia - antikoncepčné tabletky

Tabletky od rôznych výrobcov sa odlišujú druhom a dávkou použitých hormónov. Niektoré obsahujú estrogén v rôznych dávkach a určitý druh aj dávku gestagénu. Ďalšie obsahujú len nízku dávku gestagénu.

Klasické kombinované tabletky

Tieto obsahujú aj estrogén aj gestagén.
Jednofázové tabletky z nízkym obsahom hormónov majú rovnaké množstvo estrogénu aj gestagénu vo všetkých 21 aktívnych tabletkách.
Trojfázové tabletky majú meniace sa množstvo estrogénu a gestagénu. Tým do istej miery napodobňujú prirodzené zmeny hladín hormónov v organizme ženy.
Sekvenčné tabletky obsahujú v prvej fáze len estrogén a v druhej fáze je pridaný gestagén.
Dvojfázové tabletky obsahujú veľmi malé množstvo gestagénu aj v prvej fáze. Sekvenčné a dvojfázové tabletky obsahujú až 50 mikrogramov estrogénu.

Progestínové tabletky

Obsahujú len gestagén v nízkych dávkach. Antikoncepčná účinnosť je daná účinkom na výstelku maternice a na hustotu hlienu v krčku maternice.

Vnútromaternicová antikoncepcia - Medené teliesko Dana

Teliesko je zložené z umelohmotného skeletu pokrytého husto navinutým medeným drôtikom a do maternice ho vkladá lekár. Tam vylučuje nepatrné množstvo medi, ktoré spomaľuje spermie a zabraňuje uhniezdeniu vajíčka. K možným vedľajším účinkom patrí zvýšené menštruačné krvácanie a vyšší výskyt zápalov a uzatvorení vajíčkovodov.
Medené teliesko nie je vhodné pre mladé dievčatá, bezdetné ženy alebo ženy s poruchami menštruačného cyklu, s nepravidelne tvarovanou maternicou, s poruchami krvného zrážania alebo s alergiou na meď. Teliesko je potrebné vymeniť každých tri až päť rokov.

Chemická antikoncepcia

Patria sem tablety, guľôčky, čapíky alebo krémy, ktoré buď upchajú krčok maternice, alebo chemicky zabíjajú spermie. Nedoporučuje sa súčasné používanie s prezervatívom, ktorý môže poškodiť účinok látok v chemickej antikoncepcii. Medzi vedľajšie účinky patrí podráždenie slizníc a pocit tepla alebo pálenia.

Bariérová antikoncepcia

Bariérové antikoncepčné metódy zahrňujú pesar/diafragma, kondóm a klobúčik na krčok maternice. Fungujú na princípe zabránenia vstupu spermií do maternice a k dosiahnutiu vajíčka. Môžu sa použiť spolu so spermicídnymi krémami, ktoré spermie zabíjajú. Mužský kondóm kryje penis, klobúčik a pesar pokrývajú krčok maternice.

Metódy chemickej analýzy

Zariadenie rozoznáva plodné a neplodné dni pomocou analýzy hormónov v moči ženy. Spoľahlivosť tejto metódy je relatívne nízka a tiež ju ovplyvňuje svedomitosť jej používania.

Teplotná metóda

Spočíva v meraní bazálnej teploty. Teplota sa meria v pošve alebo konečníku najlepšie ráno v tú istú hodinu, pred vstaním z postele, prípadne pred pohlavným stykom.
Jeden alebo dva dni po ovulácii stúpne telesná teplota ženy o 0,3 až 0,5 stupňa Celzia. Päť dní pred až tri dni po tomto stúpnutí teploty sa považujú za plodné dni, takže žena by v tomto období nemala mať sexuálny styk. Táto metóda však nie je vhodná pre ženy s nepravidelným cyklom.

Bilingsova metóda

Spočíva v sledovaní štruktúry a množstva hlienu počas menštruačného cyklu. Dni sú rozdelené na plodné (mokré) dni a neplodné (suché) dni. Na začiatku cyklu je hlienu málo – je hustý, tzn. neplodná fáza. Postupne hlienu pribúda, je ťažký a vodnatý, tzn. plodná fáza. Jeho štruktúra sa náhle mení po ovulácii, vtedy prichádzajú suché dni a 3 dni potom začínajú neplodné dni.

Symptotermálna metóda

Súčasné pozorovanie bazálnej teploty v kombinácii s Bilingsovou metódou. Ďalším možným symptómom okrem bazálnej teploty je zmena koncentrácie soli v slinách. Približne 3-4 dni pred uvoľnením vajíčka menia sliny svoju štruktúru na kryštalickú (papraďovitú), ktorá asi 2-3 dni po ovulácii zmizne. Pozorovanie štruktúry slín môže byť významným doplnkom ku sledovaniu bazálnej teploty.

Prerušovaná súlož

Muž vyberie penis z vagíny krátko pred ejakuláciou. Ide o veľmi nespoľahlivú metódu. Dôvodom je skutočnosť, že spermie sa môžu vylučovať už pred orgazmom.

Metóda neplodných dní (Knaus-Ogino)

Komplikovaná metóda počítania plodných dní, vyvinutá v roku 1925 Rakúšanom Hermannom Hubertom Knausom a jeho japonským kolegom Kyusakom Oginom. Aby sa mohla táto metóda použiť, žena si musí značiť svoj menštruačný rytmus minimálne za posledných šesť, ale lepšie za dvanásť mesiacov. A aj potom je táto metóda účinná len vtedy, ak sú cykly pravidelné a ak sú rešpektované dlhé obdobia sexuálnej abstinencie.

Núdzová antikoncepcia

Používa sa k zabráneniu tehotenstva pri nechránenom pohlavnom styku alebo použitá antikoncepcia zlyhala. Pokiaľ bol pohlavný styk v predchádzajúcich troch dňoch, môže byť žene podaný hormón gestagénového typu vo vyššej dávke. Tiež v závislosti na dátume nechráneného pohlavného styku a na poslednej menštruácii je tiež možné aplikovať intrauterinné teliesko alebo interrupciu - umelé prerušenie tehotenstva.

Sterilizácia

Základom sterilizácie ženy je podviazanie vajíčkovodov. Tento zákrok sa robí v celkovej anestézii najčastejšie pomocou laparoskopie. Obidva vajíčkovody sa podviažu a zatiahnu elektrickým prúdom alebo svorkou, takže vajíčko nebude môcť putovať do maternice. Sterilizácia je bez následkov a nijako neovplyvňuje tvorbu ženských pohlavných hormónov ani sexuálnu túžbu. V niektorých prípadoch dochádza k poruchám menštruačného cyklu.
Sterilizácia muža spočíva v podviazaní semenovodov. Ide o jednoduchší zákrok ako je sterilizácia ženy. Zvyčajne stačia dva malé rezy v miešku, cez ktoré sa podviaže kanálik, ktorý vedie zo semenníka do močovej rúry - semenovod. Po prerušení semenovodov sa spermie nemôžu dostať z tela von. Spermie môžu zostávať v reprodukčných orgánoch muža ešte niekoľko mesiacov po operácii, takže kým sa semenná tekutina nezbaví spermií úplne, je potrebné používať aj inú antikoncepciu. Sterilizácia muža nemá nijaký vplyv na pohlavný akt, erekciu ani na ejakuláciu.