Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

Vývin dieťaťa

Aj keď má vaše dieťatko na začiatku druhého trimestra v 13. týždni 7-9 cm, tak končatiny, črty tváre a iné proporcie, sa už sformovali. Pri vyšetrení ultrazvukom môžete vidieť podobnosti s mamou a otcom. Koža je priesvitná pričom je možné zreteľne vidieť cievy pod ňou. Na hrudníku môžeme vidieť dýchacie pohyby. Formujú sa tiež hlasivky. Dieťatku sa vytvárajú drobné reflexy, začína sa mrviť a keďže má už na tvári vytvorené svaly, dokáže robiť grimasy, ktoré ale neovláda.
V 14. týždni je už dieťa vyživované plne cez placentu. Doteraz jemná detská pokožka absorbovala plodovú vodu. Neskôr po naštartovaní práce obličiek, dieťa plodovú vodu prehĺta a začína do nej močiť. Dieťa sa dokáže pohybovať v plodovej vode a tým prispieva k rozvoju svalstva. Tieto pohyby pravdepodobne ešte nepociťujete.
V 15. týždni srdiečko dieťatka pumpuje približne 28 litrov krvi denne.
Do 16. týždňa stvrdnú kostičky ucha a dieťa začína počuť. Očká sa k sebe približujú od bokov hlavy bližšie k stredu na svoje miesto. Dieťatko už dokonca dokáže žmurkať. Na ultrazvuku je možné rozoznať pohlavie dieťaťa.
V 17. týždni sa objavujú prvé podkožné zásoby tuku. Dieťa si už vie cmúľať palec, čím nacvičuje reflexy, ktoré bude potrebovať po pôrode. Veľkosť placenty a plodu sa vyrovnali.
V 18. týždni kožu pokrývajú jemné chĺpky, ktoré sa nazývajú lanugo a ochranná voskovitá vrstva, známa ako vernix, mazivo alebo mazok.
V 19. týždni má už dieťa koordinovanejšie pohyby aj pre vyvinutejší nervový systém. Budujú sa zárodky mliečnych zubov a neskôr aj trvalých. Placenta je už plne vyvinutá a popri výžive začína aj odvádzať odpadové látky metabolizmu dieťatka. Pohlavné orgány sa už dobre vyvinuli a v dievčat sa už v ováriách nachádzajú všetky vajíčka ( približne 7 miliónov ).
V 20. týždni dieťa už dobre počuje a na hlasné prejavy reaguje pohybmi, ktoré už môžete cítiť.
V 21. týždni sa okolo dieťaťa nachádza približne 500ml plodovej vody. Má dostatok miesta, takže kope a pohybuje sa. Môžete cítiť väčšiu aktivitu dieťatka.
V 22. týždni má už bábätko mihalnice a obočie. Vytvárajú sa prvé vlásky. Dieťatko už v tomto období môže reagovať na zvuky zvonku, keďže začína počuť cez sluchový orgán.
V 23. týždni už vie dieťatko otvoriť oči.
V 24. týždni sa dieťatku už vytvorili potné žľazy.
V 25. týždni všetky hlavné orgány okrem pľúc už naplno fungujú.