Vonkajšie zmeny

Zmeny na prsiach a pokožke

Hormonálne zmeny v tele na začiatku tehotenstva spôsobujú zmeny na prsiach. Mama v nich najprv cíti pnutie a napätie a neskôr sa začínajú zväčšovať a meniť.
Aktivácia melanocytov progesterónom v tehotenstve vyvoláva pigmentácie na tvári, na bruchu, v oblasti prsných dvorcov a genitálií. Zvýšené vylučovanie kortikoidov spôsobuje uvoľnenie elastických vlákien v koži, začínajú sa tvoriť strie v oblasti brucha, prsníkov a bedier. Strie bývajú ružové až tmavohnedé a neskôr zbelejú.
Pohlavné orgány
PH v tehotenstve sa posúva smerom k zásade, čím sa znižuje obranyschopnosť pošvy proti plesniam a baktériám.

Rozšírenie bokov

Aby dieťa mohlo vyjsť v poriadku von, je nutné prispôsobenie kostí a svalov panvovej oblasti. Mame sa počas tehotenstva a hlavne v poslednom trimestri rozťahujú boky a uvoľňujú svaly.

Zmeny v koordinácii tela

Postupne zväčšujúca sa maternica obmedzuje dýchacie pohyby, nárast bruška znižuje pohyblivosť a mení ťažisko tela a postavenie chrbtice. Pohyblivosť mamy sa preto počas tehotenstva mení. Všetky tieto zmeny môžu spôsobovať bolesti krížov, bedier a dokonca bolesti hlavy.

Dýchanie

Vitálna kapacita pľúc sa v tehotenstve nemení, ale hlavne vo vyššom stupni tehotenstva sa môže vyskytnúť dýchavičnosť, spôsobená nárokmi na kyslík a vysokým stavom bránice.