Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

Stránka prináša najkrajší zážitok v prehliadači Mozilla Firefox pri minimálnom rozlíšení 1024x780.

Stlačte F11 pre zobrazenie na celú obrazovku.

Stravovanie

Na začiatku tehotenstva dieťa potrebuje neustály prísun dôležitých látok od mamy.

Štatistické skúsenosti z predpôrodnej a popôrodnej prípravy ukazujú, že najväčšie zmeny v stravovaní oproti obdobiu pre počatím prežíva mama, ak dieťa má krvnú skupinu po otcovi. Akoby bol vytváraný tlak na mamu jesť viac potraviny, ktoré predtým nejedla, alebo na ktoré predtým nemala chuť. Zmeny môžu súvisieť s istými rozdielmi v stravovaní ľudí s rôznymi krvnými skupinami. Zistením mamy, že je tehotná a začiatkom placentárneho vyživovania dieťaťa v 12. týždni tehotenstva, nastáva väčší tlak na zmeny stravovania mamy, čo môže priniesť prekvapivý obrat vo výbere jedla.

Z vyššie napísaného vyplýva, že z pohľadu prijímania stravy vplýva na každé tehotenstvo mnoho faktorov. Nedá sa povedať, že by sme mali jedno alebo sústavu ideálnych pravidiel stravovania v tehotenstve. Návyky, ktoré si osvojí mama na začiatku tehotenstva v prvom trimestri ju budú sprevádzať aj v ďalších mesiacoch. Univerzálnymi pravidlami by ale mohli byť :
„Nič v jedle nepreháňať.“
Psychický a fyzický stav môže stravovanie mamy výrazne ovplyvniť. Na jednej strane obmedzovanie stravy a na druhej prejedanie sa sú extrémy, ktorých by sa mama mala vyvarovať. Bez neustáleho prísunu stravy môže v tele mamy zvyšovať množstvo ketolátok a odpadových látok. Prejedanie sa a prísun jedla s nedostatkom výživných látok vedie k obezite. Obidva prístupy neprispievajú k zdarnému vývoju plodu.
„Prvý pocit napovie.“
Mama sa každým ďalším dňom tehotenstva prepája s dieťaťom fyzicky ale aj psychicky. Toto prepojenie jej môže napovedať, čo dieťa potrebuje. Prvý pocit a prvá myšlienka je pravdepodobne tou, ktorá v sebe spája potreby mamy a potreby dieťaťa. Ak má mama na niečo chuť, mala by ju vypočuť. Tiež aj preto, lebo už vo chvíli myšlienok na jedlo, telo spúšťa procesy tvorby enzýmov a látok, ktoré jedlo pomáhajú efektívnejšie rozložiť na látky, ktoré využije.

Z pohľadu prvkov, ktoré mama a dieťa potrebuje v prvom trimestri je asi najdôležitejší vápnik a kyselina listová pre tvorbu prvých tkanív malého človiečika. Prírodné zdroje vápnika sú mak, orechy, strukoviny, celozrnné výrobky, kel, kaleráb, tvrdý syr. Kyselina listová sa nachádza v zelenej a to hlavne listovej zelenine.
Vápnik sa zároveň nemá rád so sladkosťami.