Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...
Vycvik
V časti Zaujímavé odkazy nájdete stránky, ktoré sme pre vás našli na internete.

Viete, že...

Viete, že dieťa urobí možno toľko isto práce pri pôrode ako jeho mamina? Táto práca je pre pôrod nenahraditeľná. Zároveň je ale dieťa omnoho citlivejšie na zásahy, urýchľovania a zmeny zvonku. Je to jednoducho dieťa.

Viete, že pri pôrode hrá dôležitú úlohu hormón zvaný oxytocín? Hormón, ktorého vylučovanie je možné zastaviť len tým, že sa žena dostane do pre ňu ohrozujúcej alebo nepríjemnej situácie? Hormón, ktorého vylučovanie je možné podporiť len tým, že sa žena cíti príjemne a má možnosť sa naplno venovať sebe, dieťaťu a pôrodu?

Viete, si predstaviť, že by pôrodníci nenosili biele plášte, ale nejaké farebné? Viete, si predstaviť, že by sa pôrodník predtým ako sa prvý dotkne dieťaťa zoznámil s rodičkou - rodička vedela jeho meno z jeho úst, prístup pri pôrode, možno niečo osobné? Viete, si predstaviť, že by pri prirodzenom pôrode nechali lekári vedenie na pôrodných asistentkách a liečili ako to majú v popise práce, až nastávajú problémy?

Viete, že sa v 24. týždni tehotenstva začína väčšina mám potiť aj preto, lebo sa dieťatku vytvárajú potné žľazy? Sú jednoducho v spojení a navzájom sa ovplyvňujú. Nie je krásne prežívať to, čo sa vyvíja dieťatku? Vedomé prežívanie toho spojenia a ovplyvňovania, bude podobne dôležité a aj krásne pri pôrode...

Viete, že prsník je tak úžasná továreň, ktorá dokáže vyrábať presne toľko mlieka, koľko dieťa potrebuje, ak mamička nechá dieťa ten prsník vycvičiť?

Viete že, existuje pravidlo „Ako sa rodíme, tak aj umierame“?

Viete že, už pred 50-timi rokmi pôrodník Frederic Laboayer doporučoval pri pôrode maximálne ticho, prítmie, okamžitý a neustály kontakt s mamou, odstrihnutie pupočníka až po dopulzovaní a všeobecne čo možno najmenej zásahov?

Viete že, pri pôrode môže vidieť prítomný otec nielen silu svojho dieťaťa ale aj špeciálne danosti a krásu svojej ženy? Inde to možné vidieť nie je.

Viete že, si mama s dieťatkom môžu pri kontrakciách navzájom pomáhať? Pôrod potom prebieha hladko a prirodzene.

Viete že, sa čím skôr dieťa dostane na prsník mamy, tým skôr sa jej začne tvoriť mlieko? Treba ale podotknúť, že tesne po pôrode by sme mali dieťatku nechať čas na prvotné zvládnutie pôrodnej traumy a „rozkúkanie sa“ na novom mieste.

Viete že, čím menej je úkonov z vonku medzi pôrodom a prisatím na prsník, tým je prisatie lepšie a bezproblémové?

Viete že, je každé dieťatko jedinečné a tým je jedinečný aj každý pôrod a preto by mal byť aj každý prístup pri pôrode všetkých zúčastnených jedinečný?

Viete že, sa v Californii po zvýšení počtu plánovaných cisárskych rezov o 90 percent v rokoch 2000-2002 zvýšil počet autistických detí o vyše 200 percent?

Viete že, bolenie bruška detí v predškolskom veku má svoj častý psychosomatický dôvod v skorom odstrihávaní pupočnej šnúry tesne po pôrode?

Viete, že platí pravidlo „Ako sa správa otec pri pôrode, tak sa správa neskôr k rodinnému životu“?

Viete, že platí pravidlo „Aké boli trimestre tehotenstva, také budú tri doby pôrodné“?

Viete, že platí pravidlo „Ako sa k vám správajú v pôrodnici pred pôrodom, tak sa budú správať aj pri ňom“? Choďte si to ešte pred pôrodom vyskúšať, pripraviť sa. Pozrieť vašu pôrodnicu a jej personál...

Viete, že odnášané deti tesne po pôrode môžu mať neskôr problémy so sociálnymi väzbami, sebavedomím, samotou...?

Viete, že existuje pravidlo „V akom nastavení vstúpi rodička do pôrodnice v prvej pôrodnej dobe, tak sa začne personál správať“? Ak sa bojí a dáva pozornosť personálu, tak sa ju všetci budú snažiť zachrániť a sa jej „venovať“. Ak dáva prirodzenú pozornosť sebe, bábätku a pôrodu, všetci budú prirodzene čakať, čo „sa z toho vykľuje“.

Viete, že prirodzený pôrod nie je taký, na ktorom sa dohodne „lekár s lekárom“, „rodička s lekárom“, „rodička s internetom“, ale taký na ktorom sa dohodne rodička s dieťaťom. Na túto dohodu majú minimálne 9 mesiacov času.

Viete, že "Medzi pevné spojenie mamy a bábätka sa neodváži neprirodzene vstúpiť nikto ako v prírode tak ani v nemocnici"?

Viete, že rodička môže vedome ovplyvniť vylučovanie všetkých hormónov, ktoré sa zúčastňujú pri pôrode a tým mať celý pôrod po svojou kontrolou?

Viete, že podávanie glukózy miesto materského mlieka, môže byť po pôrode pre dieťa veľmi nepríjemné? Dieťa má dostatok tuku, z ktorého si dokáže vyrobiť cukor na niekoľko desiatok hodín aj vtedy, ak z nejakého dôvodu nedostáva prirodzenú stravu.

Viete, že by po pôrode malo byť dieťa celý čas s mamou alebo otcom? Od 15-ročného dieťaťa chceme vedieť, kde bolo a čo robilo, keď nie je doma... Chceme tiež vedieť čo sa s našimi deťmi deje, keď ich „náhodou“ odnášajú tesne po pôrode?

Viete, že hodina po pôrode sa nazýva aj „zlatá hodinka“? Dieťa aj rodina z nej čerpá celý život.

Viete, že ak je mamička v 29 týždni môže byť ešte citlivejšia na chuť jedla? Dieťatku sa vytvorili chuťové bunky, čo mama podvedome vníma a cíti s dieťatkom. Dokonca mu môže ukazovať čo ako chutí tým, že si vyberá jedlá, ktoré sú chuťou výnimočné.

Viete, že v materskom mlieku sa nachádza z bielkovím 60% laktalbumínu a 40% kazeínu? Pre porovnanie v kravskom mlieku je 15% laktalbumínu a 85% kazeínu.

Viete, že jedným z podporných prostriedkov na plynulý priebeh pôrodu, je sex? Mužský ejakulát obsahuje prostaglandíny, ktoré podporujú kontrakcie a uvoľňujú pôrodné cesty. Zároveň sa tieto hormóny tvoria hlavne pri tlaku a strese, takže sa do neho mamička nemusí podvedome dostávať, aby si ich vytvorila a tým podporila kontrakcie. No a mohlo by platiť „Aký začiatok(počatie), taký koniec(pôrod)“. ;-)

Viete, že sa dieťa vie tesne po pôrode usmievať? Stačí jedna maličkosť – aby sa na dieťatko usmievalo okolie...